۲۹ مرداد ، ۱۳۹۸

آزادی شیخ زکزاکی نیازمند فشارهای بین‌المللی استمسعود شجره، رئیس کمیسیون حقوق بشر اسلامی در گفتگو با ایکنا تحولات اخیر نیجریه و علت تعویق دادگاه شیخ ابراهیم زکزاکی را مورد بررسی قرار داد.
 
وی در این باره گفت: در جلسه اخیر دادگاه، وکلای دولت نیجریه اعلام کردند که اسناد مربوط به مسمومیت شیخ زکزاکی را قبلا دریافت و مطالعه نکرده‌اند. به همین دلیل دادگاه به تأخیر افتاد در صورتی که تمام آن گزارش‌ها ۱۰ صفحه هم نمی‌شد و می‌توانستند در همانجا مطالعه کنند و این بهانه‌ای بیش نبود.

شجره افزود: مسئله اصلی این است که در دسامبر ۲۰۱۶ عالی‌ترین دادگاه فدرال نیجریه دستور داد که دستگیری شیخ بر خلاف قانون اساسی است و او و همسرش باید آزاد شوند و محل زندگی امنی برای آن‌ها تأمین شود. آن دادگاه نسبت به دادگاه فعلی ارشدیت دارد.

رئیس کمیسیون حقوق بشر اسلامی تصریح کرد: تهمت‌هایی که در دادگاه قبلی علیه ایشان به زبان آوردند، دقیقا همین اتهاماتی است که در دادگاه فعلی مطرح است و این نشان می‌دهد هیچ دلیل منطقی برای ادامه حبس شیخ زکزاکی وجود ندارد. دومین دلیل عدم آزادی شیخ این بود که دولت نیجریه مدعی شده که ایشان را به خاطر حفظ امنیت خودشان نگه‌داشته‌اند که این هم ادعایی مضحک است.

حمله پلیس نیجریه به تظاهرکنندگان

شجره همچنین به شهادت تعدادی از طرفداران زکزاکی در حمله روز دوشنبه نیروهای نیجریه به تظاهرات مسالمت‌آمیز آن‌ها در ابوجا‌ پایتخت این کشور‌ اشاره و تأکید کرد: تمام ویدئوها، عکس‌ها و گزارش‌ها نشان می‌دهد که تظاهرات اخیر یک تظاهرات معمولی و صلح‌آمیز بوده ولی پلیس و ارتش شروع به تیراندازی به سمت مردم کرده‌اند. حتی عکس‌هایی موجود است که نشان می‌دهد خود پلیس در آتش زدن ماشین‌ها دست داشته است نه تظاهر کنندگان. تا کنون ۱۱ نفر شهید و ده‌ها تن مجروح شده‌اند.
 
 وی افزود: این یک برنامه‌ریزی بوده که جلوی این تظاهرات مسالمت‌آمیز را بگیرند. هم عفو بین‌الملل و هم دیگر گروه‌های حقوق بشری اعلام کرده‌اند که این تیراندازی عمدی بوده است.

قتل‌عام سازمان یافته شیعیان

رئیس کمیسیون حقوق بشر اسلامی درباره کشتار شیعیان و طرفداران جنبش اسلامی نیجریه در شهر زاریا در سال ۲۰۱۵  نیز گفت: آن کشتار بسیار سازمان یافته بود. خود دولت اعلام کرده در آن سال ۴۰۰ نفر و گزارش‌های ما نشان می دهد ۱۰۰۰ نفر جان خود را از دست دادند. آن‌ها را در گورهای دسته‌جمعی دفن کردند. این در حالی است که آنان هیچ اسلحه‌ای نداشتند و دلیلی برای قتل عام نبود.

وی تصریح کرد: در سال ۲۰۱۶ دادگاه دستور آزادی شیخ را صادر کرد و به علت اجرا نشدن این حکم، تظاهرات طرفداران شیخ زکزاکی از آن موقع شروع شد. اینکه در گزارش‌های دولتی علنا به کشتار مردم و دفن در گورهای دسته جمعی اعتراف شده نشان می‌دهد که «محمدو بوهاری» رئیس‌جمهور یا مستقیما در این کشتار دست داشته یا اینکه بعدا از کسانی که این جنایت را انجام دادند حمایت کرده است.
 
اختلاف در حل مسئله شیخ زکزاکی
 
شجره در ادامه گفت: حقیقت روشن این است که در سیستم دولتی نیجریه شاهد دو دستگی هستیم. یک دسته می‌گویند اگر شیخ زکزاکی آزاد نشود و با مصدومیتی که دارد در زندان شهید شود این امر باعث آشفتگی و فاجعه در نیجریه خواهد شد. به همین دلیل خواستار آزادی وی هستند. اما گروه دیگر معتقدند که شیخ باید کشته شود تا این مسئله خاتمه یابد. از سوی دیگر برخی دولت‌های خارجی هم هزینه کرده‌اند و نمی‌خواهند شیخ زنده باشد. متأسفانه این دودستگی باعث سردرگمی می‌شود. از سویی نسبت به آزادی شیخ امیدواری‌هایی ایجاد می‌شود و از سوی دیگر ارتش تظاهر‌کنندگان را قتل‌عام می‌کند.

شجره در پایان گفت: اگر ما بتوانیم فشارها را بیشتر کنیم و دولت ایران و سایر کشورها فشارهای بین‌المللی را افزایش دهند، امیدواریم بتوانیم به نتیجه برسیم. در غیر این صورت جان‌باختن شیخ زکزاکی می‌تواند برای نیجریه فاجعه‌بار باشد.
 
انتهای پیام

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورزشی

ورزشی