۲۸ شهریور ، ۱۳۹۸

آغاز دور دیگری از مذاکرات “آستانه” در پایتخت قزاقستان- اخبار بین الملل – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، سیزدهمین دور از مذاکرات دو روزه در چارچوب «گروه آستانه» (ایران، روسیه و ترکیه) امروز پنجشنبه در نورسلطان پایتخت قزاقستان آغاز شده است. توجه اصلی در این مذاکرات به روی شکل گیری و آغاز به کار کمیته قانون اساسی سوریه و همچنین  اوضاع در جبهه زمینی در استان ادلب و شمال شرق سوریه خواهد بود.

 “الکساندر لاورنتیف” نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور سوریه ریاست هیئت روسی در این مذاکرات را دارد. از طرف ترکیه “سادات اونال” معاون وزیر امور خارجه و هیئت ایرانی نیز به سرپرستی “علی اصغر خاجی” مشاور ارشد وزیر امور خارجه ایران در امور سیاسی خواهد بود.

نماینده دولت سوریه در این مذاکرات برعهده “بشار الجعفری” نماینده دائم این کشور در سازمان ملل و نیز ریاست هیئت نمایندگی مخالفان مسلح سوریه نیز بر عهده “احمد تعامی” است. به عنوان ناظر در این نشست همانند نشست‌های قبلی نمایندگانی از طرف سازمان ملل و اردن نیز دعوت شدهاند.

 “گیر پدرسن” نماینده ویژه جدید دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه به دلیل وضعیت جسمانی در این دور از مذاکرات نمیتواند حضور داشته باشد و معاون وی به جایش در این نشست شرکت دارد.

 برای نخستین بار نمایندگان ناظری از طرف عراق و لبنان نیز در این دور از مذاکرات آستانه حضور دارند که تصمیم گیری درباره آن در دور قبلی مذاکرات آستانه انجام شد.

در نخستین روز مذاکرات آستانه، رایزنی‌ها به صورت دوجانبه و سه جانبه انجام می شود. به طور مرسوم نماینده روسیه اوضاع کلی پیرامون حل و فصل اوضاع در سوریه را با نمایندگان ایران، ترکیه، دولت سوریه و سازمان ملل بررسی میکند. سپس بعد از ظهر امروز، نشست سهجانبه کشورهای ضامن صلح روسیه-ایران-ترکیه انجام خواهد گرفت و روز جمعه شرکت کنندگان در این دوره از رایزنیها دور یک میز جمع شده و در پایان انتظار میرود که بیانیه مشترکی صادر شود. طرفین همچنین تلاش می کنند تا به توافقی درباره تبادل اسراء جدید دست یابند.

انتظار می رود که تاریخ دقیق برگزاری نشست سران گروه آستانه که قرار است در ماه آگوست انجام شود، امروز تعیین شود. فراهم سازی مقدمات برگزاری نشست آتی روسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه در دستور کار مذاکرات نمایندگان سه کشور است.

انتهای پیام/

 

[ad_2]

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورزشی

ورزشی