۱ شهریور ، ۱۳۹۸

آمریکا جان نیروهای افغان را نیز برای موفقیت در مذاکره با طالبان خرج می‌کند- اخبار بین الملل – اخبار تسنیم


به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، آمریکا باوجود بیش از ۱۸ سال حضور در افغانستان در شکست نظامی طالبان ناکام بوده و از سال گذشته تاکنون واشنگتن با تعیین یک مذاکره‌کننده ارشد گفت‌وگوهای مستقیم با طالبان را بدون حضور و با در حاشیه قرار دادن دولت آغاز کرده است.

اخیراً نیز پس از پایان دور هشتم گفت‌وگوهای آمریکا و طالبان «رویترز» نوشته بود که انتظار می‌رود که توافق آمریکا و طالبان شامل اشتراک قدرت بین دولت مورد حمایت آمریکا و طالبان باشد اما انتظار نمی‌رود که توافق شامل آتش‌بس طالبان با دولت باشد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که آمریکایی‌ها برای خروج آبرومندانه از افغانستان و نه برای برقراری صلح در این کشور با طالبان گفت‌وگو می‌کنند و ظاهراً واشنگتن برای تحقق این موضوع حتی در نظر دارد از برگزاری انتخابات پیش از توافق با طالبان جلوگیری کند، چیزی که دولت افغانستان شدیداً با آن مخالف است.

طالبان که خواستار حاکمیت “نظام اسلامی” و خروج کامل همه نیروهای خارجی از افغانستان است موفقیت خود را در جنگ دانسته، ابتکار عمل را در دست دارد و برای تقویت موضع خود در میز مذاکره حملات را در سراسر افغانستان تشدید کرده است؛ این موضوع نیز سبب شده تا نیروهای افغان در حالت تدافعی قرار گرفته و تلفات زیادی را متحمل شوند.

گزارش تازه «نیویورک تایمز» نشان می‌دهد که از ۲ هزار و ۳۰۰ کشته نیروهای امنیتی افغان که از ژانویه تا جولای سال جاری میلادی در نتیجه حملات طالبان به ثبت رسیده است بیش از ۸۷ درصد کشته‌ها در نتیجه حمله بر پایگاه‌ها، پاسگاه‌ها و مراکز فرماندهی نیروهای افغان رخ داده که گواهی بر حالت تدافعی این نیروها می‌باشد.

روزنامه آمریکایی می‌افزاید که طالبان تقریباً هر وقت اراده کنند به مواضع نیروهای امنیتی حمله کرده و از آن‌ها تلفات می‌گیرند.

«عبدالعزیز بیگ» رئیس شورای ولایتی بادغیس نیروهای پلیس و سربازان ارتش در پایگاه‌های خود گیر کرده‌اند و طالبان به راحتی در حال کشتن نیروهای امنیتی هستند اما هیچکس به تلفات نیروهای افغان توجهی نمی‌کند.

گفتنی است که از ماه می سال ۲۰۱۷ میلادی شمار تلفات نیروهای افغان محرمانه اعلام شد و آمریکا از انتشار آمار مربوط به تلفات این نیروها خودداری می‌کند.

عدم پایبندی آمریکا نسبت به تعهداتش در رابطه با تجهیز نیروهای افغان انتقاد پارلمان این کشور را در پی داشته است اما گفت‌وگوهای آمریکا با طالبان با وجود حملات گسترده طالبان و با نادیده گرفتن تلفات بالای نیروهای افغان توسط واشنگتن همچنان ادامه دارد.

این در حالی است که براساس طرح وزارت دفاع آمریکا طرح عقب‌نشینی نیروهای امنیتی افغان از مناطق دورافتاده به پایگاه‌های بزرگ کلید خورده است و برخی کارشناسان حالت تدافعی نیروهای افغان را نتیجه مستقیم استراتژی دیکته شده آمریکا بر وزارت دفاع افغانستان می‌دانند.

چندی پیش نیز «الکسی لئونکوف» کارشناس مسائل سیاسی و سردبیر نشریه «آرسنال اُشستوا» با اشاره به تلفات بالای نظامیان افغان گفته بود که  نیروهای آمریکایی از نظامیان افغان به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کنند و چنانچه اتفاقی بیفتد آمریکایی‌ها پشت نظامیان افغان پنهان می‌شوند و این ارتش افغانستان است که در جنگ بیشترین تلفات را متحمل شده است.

برخی کارشناسان افغان نیز نسبت به پیامدهای توافق یکجانبه آمریکا و طالبان برای افغانستان و عدم مشارکت دولت در گفت‌وگوها ابراز نگرانی کرده و تصریح می‌کنند چنین توافقی ممکن است برای آمریکا جنگ را پایان دهد اما خاتمه دهنده جنگ افغانستان و زمینه‌ساز صلح در این کشور نخواهد بود.

«علی اکبر قاسمی» نماینده مردم غزنی در پارلمان افغانستان اما این طرح را برای وضعیت امنیتی مخرب می‌داند زیرا به گفته او بستن پاسگاه‌های کوچک برای طالبان مسیرهای بزرگی را برای تحرک ایجاد می‌کند و اعضای این گروه قادر خواهند بود آزادانه بین شهرستان‌ها تردد کنند، با مردم محلی ارتباط بگیرند، جنگجویان جدید به خدمت گرفته و از طریق جمع‌آوری مالیات منابع مالی خود را نیز تقویت کنند.

انتهای پیام/.

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورزشی

ورزشی