۲۲ مهر ، ۱۳۹۸

اختصاصی تسنیم| ماجرای واقعی ۱میلیارد یورویی که گفته شد؛ «گم شده»- اخبار اقتصادی – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، “یک میلیارد یورو ارز دولتی گم شد” این تیتر پُرحاشیه‌ای بود که هفته گذشته در رسانه‌های مختلف بازنشر شد و در نهایت با واکنش رسمی دولتی‌ها و البته تکذیب‌های تأمل‌برانگیز همراه شد.

ماجرا از این قرار بود که نامه‌ای از سوی محمود واعظی، رئیس دفتر ریاست جمهوری خطاب به چهار وزیر کابینه رسانه‌ای شد که طبق محتویات نامه، واعظی از وزرای صمت، کشاورزی، بهداشت و کار خواسته بود فوراً توضیح دهند ۱۰ شرکت دارویی و ۱۰ شرکت واردات کالاهای ضروری با ارز تخصیص داده‌شده دولتی، چه کرده‌اند؟

طبق آنچه در نامه واعظی آمده بود:  ۱۰ شرکت در حوزه دارو و ۱۰ شرکت در امور کالاهای اساسی، با وجود آنکه متعهد شده‌اند کالا را بر اساس ارز تخصیص داده‌شده، وارد کشور کنند اما بخشی از آن را وارد کشور نکرده‌اند.

اما خیلی طول نکشید تا سخنگوی دولت و بعد از آن، وزیر اقتصاد فوراً نسبت به گم شدن یک میلیارد یورو واکنش نشان دهند و خبر را تکذیب کنند.

علی ربیعی، سخنگوی دولت، گم شدن یک میلیارد یورو ارز دولتی برای دارو و کالاهای اساسی را تکذیب کرد و به مردم اطمینان خاطر داد که چنین چیزی نبوده و این پول تخصیص پیدا کرده است.

همچنین فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی اعلام کرد: «گم شدن یک میلیارد یورو ارز دولتی به هیچ وجه صحت ندارد. ارز که گم نمی‌شود، به یک وارد‌کننده، ارزی تخصیص داده شده که فلان کالا را وارد کند که برخی از این کالاها وارد شده اما ثبت نشده و برخی دیگر در مسیر واردات است. بر اساس قانون هر وارد کننده‌ای پس از تخصیص ارز ۴ ماه فرصت دارد کالا را وارد کشور کند».

اما اسنادی در اختیار خبرگزاری تسنیم قرار گرفته که نشان می‌دهد پشت‌پرده واقعی یک میلیارد یورویی که اعلام شده؛ گم شده است، چیست.

نامه‌ای از رئیس کل بانک مرکزی به رئیس جمهور نوشته شده که در آن قید شده است: علی‌رغم تمام تلاش‌های به‌عمل‌آمده و تخصیص و تأمین ارز برای واردکنندگان مورد تأیید (دارای ثبت سفارش) دستگاه‌های یادشده متأسفانه حسب اطلاعات سامانه رفع تعهدات ارزی این بانک، به‌نظر می‌رسد بخش قابل توجهی از تعهدات ارزی مؤید ورود کالا به کشور علی‌رغم تأمین ارز و انقضای مهلت‌های قانونی، به‌صورت رفع‌تعهدنشده بوده و اسناد و مدارک مثبته مبنی بر ورود و ترخیص قطعی کالاهای مورد اشاره در سامانه به ثبت نرسیده است.

این درحالی است که وزیر اقتصاد مدعی شده؛ برخی از این کالاها وارد شده اما ثبت نشده و برخی دیگر در مسیر واردات است. ولی سامانه ارزی بانک مرکزی نشان می‌دهد که نه تعهدات ارزی این شرکتها پرداخت شده و نه کالایی وارد کشور شده است.

بنابراین و با توجه به نامه همتی به روحانی مشخص است که پولی گم نشده و مشخص است که کدام شرکت‌ها و با چه منظوری ارز دولتی را دریافت کرده‌اند ولی نکته مهم اینجاست که ۲۰ شرکتی که در نامه به رئیس جمهور اسامی‌شان قید شده، با وجود دریافت ارز و اتمام مهلت قانونی در ایفای تعهد ارزی و واردات تأخیر دارند و بخشی از تعهدات‌شان را هنوز ایفا نکرده‌اند.

رئیس کل بانک مرکزی از رئیس جمهور درخواست کرده تا با ورود دولت، این شرکت‌ها در ایفای تعهدات خود تسریع کرده و هرچه سریعتر نسبت به پرداخت تعهدات ارزی و انجام واردات اقدام کنند.

پیرو نامه همتی به روحانی؛ واعظی به ۴ وزیر نامه زد و خواستار توضیح نسبت به سرنوشت یک میلیارد یورو ارز تخصیص داده‌شده به ۱۰ شرکت دارویی شد.

مقرر شده تا ۴ وزارت‌خانه ضمن اهتمام و توجه جدی به ورود به‌موقع کالا به کشور با پیگیری و اتخاذ تدابیر ویژه نسبت به ترغیب واردکنندگان مزبور جهت تسریع در واردات کالاهای یادشده اقدام لازم را به‌عمل آورند.

بانک مرکزی در صورت عدم واردات کالا، ظرف مهلت مقرر و عدم برگشت ارز دریافتی نسبت به معرفی گیرندگان ارز دولتی به سازمان تعزیرات حکومتی اقدام می‌کند.

انتهای پیام/+

[ad_2]

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورزشی

ورزشی