۲ شهریور ، ۱۳۹۸

اشرف غنی: پیمان امنیتی کابل-واشنگتن پس از توافق صلح با طالبان پابرجا باقی خواهد ماند- اخبار بین الملل – اخبار تسنیم


به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، همزمان با افزایش احتمال توافق آمریکا با طالبان رئیس جمهور افغانستان در بازدید از وزارت دفاع این کشور شروطی را برای هرگونه توافق با طالبان اعلام کرد.

وی تصریح کرد که حفظ نظام جمهوری و عدم تغییر پرچم ملی از خطوط قرمز دولت افغانستان در توافق صلح با طالبان هستند.

اشرف غنی اظهارداشت: تکرار تجربه ناکام دوران «دکتر نجیب‌الله» خواب و خیالی بیش نیست؛ هیچ توافقنامه‌ای که مصونیت و هویت نظامیان افغان تضمین نشده باشد پذیرفتنی نیست.

وی افزود: پس از توافق صلح با طالبان پیمان امنیتی با آمریکا لغو نخواهد شد؛ در پیمان‌های امنیتی و استراتژیکی که دولت افغانستان با قدرت‌های جهان به شمول آمریکا و ناتو به امضا رسانده است تغییری نخواهد آمد.

رئیس جمهور افغانستان گفت که تعهد واضح برای ادامه حمایت‌های مالی و تسلیحاتی از این نیروها در جای خود باقی خواهد ماند؛ هیچ پیمان جدیدی در کار نیست و تنها یک بیانیه‌ای مشترک منتشر خواهد شد.

وی تاکید کرد که در توافق صلح با طالبان، دولت افغانستان به عنوان دولت رسمی، مشروع و نماینده مردم این کشور و نیروهای امنیتی افغان نیز به عنوان شریک اصلی و قانونی جامعه بین‌المللی به رسمیت شناخته خواهد شد.

اظهارات اشرف غنی در حالی صورت می‌گیرد که رهبری طالبان بارها تاکید کرده‌است دولت افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسد و حاضر به مذاکره مستقیم با این گروه نیست.

«عباس استانکزی» رئیس تیم مذاکره کننده طالبان در قطر اخیرا گفته بود که با اداره کابل به عنوان دولت رسمی افغانستان مذاکره نخواهیم کرد اما آنها تنها به عنوان یکی از طرف ها در کنار سایر نیروهای سیاسی می‌تواند در مذاکرات بین‌الافغانی حضور داشته باشد.

این در حالی است که دور هشتم مذاکرات آمریکا با طالبان اخیرا در قطر پایان یافته و دو طرف بیش از همیشه به یک توافق صلح نزدیک شدند.

انتهای پیام/.

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورزشی

ورزشی