۳۰ مرداد ، ۱۳۹۸

افزایش فساد اداری در افغانستان؛ مردم ۴ میلیارد دلار در سال رشوه داده‌اند

به گزارش سپهر نیوز به نقل از دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «سریراک پلی پات» رئیس بخش آسیایی سازمان بین‌المللی شفافیت در گزارشی اعلام کرد که فساد اداری در سالهای اخیر در افغانستان افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش، بیش از ۵۰ درصد مردم افغانستان برای انجام امور مختلف رشوه داده‌اند.

در این گزارش آمده است که ۳٫۹ میلیارد دلار افغانها به ادارات مختلف رشوه داده‌اند.

بیشترین رشوه به ادارات را مردم فقیر و کم بضاعت پرداخت کرده‌اند.

پلی پات اظهارداشت که از سال ۲۰۰۹ تا سال ۲۰۱۲ فساد اداری ۱۰ درصد رشد داشته است.

دیدبان شفافیت افغانستان در همکاری با سازمان بین المللی شفافیت نیز با انتشار گزارشی از فساد گسترده در ادارات مبارزه با فساد ابراز نگرانی کرد.

این گزارش عملکرد و استقلال هشت نهاد دولتی از جمله ادارات مبارزه با فساد افغانستان و چهار نهاد خصوصی را ارزیابی کرده است.

در این گزارش آمده است که ادارات مبارزه با فساد اداری، قوه قضائیه و دادستانی کل به دلیل دخالتهای سیاسی و عدم استقلال در انجام وظایفشان نه تنها علیه فساد اداری توان مبارزه ندارند بلکه خود سبب افزایش فساد می‌شوند.

«جسلن مسن» معاون U.N.D.P در افغانستان نیز اذعان داشت: مبارزه با فساد کار ساده‌ای نیست، این گزارش نشان می‌دهد که در ادارت دولتی افغانستان چه مشکلات عمده‌ای وجود دارد.

وی گفت: دولت افغانستان باید طرح مشخصی برای بهبود شفافیت در ادارات این کشور برای تقویت هماهنگی و هم صدایی میان سه قوه ایجاد کند.

«عزت الله عظیم» مدیر تحقیق دیدبان شفافیت که این گزارش تازه را انجام داده تأکید کرد: هدف ما تنها جمع آوری اطلاعات نبود، بلکه ارائه راهکار به دولت افغانستان است که چگونه با فساد مبارزه شود.

عظیم افزود: این گزارش بر اساس مصاحبه با مقامات عالی رتبه دولتی و غیردولتی افغانستان تهیه شده است.

انتهای پیام/.

 

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورزشی

ورزشی