امر به معروف صرفاً پرداختن به چند ناهنجاری اجتماعی نیست/ به مردم امید دهیم

به گزارش سپهر اطلاع رسانی ایران به نقل از ایکنا از فارس، سلیمان مهدوی، دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر فارس امروز، ۸ دی‌ماه در جلسه معارفه امام جمعه جهرم به عنوان رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر این شهرستان با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر صرفاً پرداختن به حجاب و چند ناهنجاری اجتماعی نیست، گفت: اولویت اول همه ما و مهم‌ترین معروف، حفظ نظام است و بعد از آن امید دادن به مردم، حفظ وحدت عمومی و از بین بردن شکاف‌های اجتماعی وظیفه آحاد مردم است.
وی با بیان اینکه باید به این باور برسیم که امر به معروف و نهی از منکر برای خودسازی ، دگرسازی و جامعه‌سازی است، افزود: ستاد امر به معروف و نهی از منکر وظیفه نظارت، پیگیری، فرهنگ‌سازی و بسترسازی برای اجرای امر به معروف و نهی از منکر توسط مردم و دولت را دارد.
مهدوی با تأکید بر اینکه هر کس خود باید مجری امر به معروف و نهی از منکر باشد، گفت: وظیفه ستاد برنامه‌ریزی و بسترسازی برای احیا، اجرا و ترویج اقامه امر به معروف و نهی از منکر با بهره‌گیری از نخبگان و گروه‌های اندیشه‌ورز در جهت اجرای بهتر برنامه‌هاست.
وی در ادامه با تصریح اینکه امر به معروف و نهی از منکر سه مرحله است، گفت: مرحله اول قلبی است، بدین معنا که فرد باید به صورت قلبی نسبت به معروفات محبت و علاقه و نسبت به منکرات انزجار داشته باشد. مرحله دوم تذکر لسانی و کتبی به یکدیگر است و مرحله سوم یدی است که بر عهده حاکمیت است.
دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر فارس ادامه داد: متأسفانه در حال حاضر جای مرحله اول و سوم عوض شده است و همین امر سبب تغییر نگرش افکار عمومی نسبت به امر به معروف و نهی از منکر شده است.
وی با تأکید بر اینکه ما حق نداریم به بهانه امر به معروف و نهی از منکر کرامت انسانی اشخاص را زیر سئوال ببریم، گفت: امر به معروف و نهی از منکر آن است که اگر خطا و گناهی از کسی دیدیم اول به خود شخص بگوییم.
مهدوی گفت: متأسفانه بعضی‌ها در سطح جامعه امر به معروف و نهی از منکر را مزاحم می‌دانند، در حالی که در دین مبین اسلام این فریضه ناجی و فریضه‌ای حکومت‌ساز و پایه تشکیل حکومت است.
دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر فارس با تأکید بر اینکه باید افکار عمومی را نسبت به امر به معروف و نهی از منکر تغییر داد، گفت: ما باید کاری بکنیم تا امر به معروف و نهی از منکر در سبد فرهنگی خانواده‌ها قرار بگیرد.
وی در رابطه با شوراهای امر به معروف و نهی از منکر گفت: بالاترین مقام در هر ارگان و سازمان به عنوان رئیس شورای امر به معروف و نهی از منکر منصوب شده است و در مساجد نیز ائمه جماعات رئیس شورای امر به معروف و نهی از منکر و فرمانده پایگاه مقاومت، به‌عنوان دبیر شورا هستند.
مهدوی اضافه کرد: شوراهای امر به معروف و نهی از منکر باید معروفات را استخراج و معرفی کنند و منکرات را نیز به‌عنوان عبرت‌ها معرفی کنند تا بتوانند افکار عمومی را نسبت به امر به معروف و نهی از منکر تغییر دهند و این امر نیاز به مردم‌شناسی، جامعه‌شناسی و بوم‌شناسی دارد چرا که شهر به شهر و مسجد به مسجد مدل رفتاری افراد متفاوت است.
وی یادآور شد: اکنون اتفاقی که در مملکت ما افتاده این است که برخی اشرار در مملکت دست دارند و در برخی مناصب حاکم شد‌ه‌اند. ما اشرار سیاسی، اقتصادی و اجتماعی داریم و همه هم از راه دین وارد می‌شوند.
دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر فارس گفت: در حدیثی از امام علی(ع) آمده است که اگر در جامعه‌ای امر به معروف ترک شود، دو اثر شوم در پی خواهد داشت، یکی اینکه اشرار جامعه بر مردم مسلط شده و زمام امور را به دست خواهند گرفت و دیگری اینکه خوبان جامعه نیز هر چه دعا کنند، دعایشان مستجاب نمی‌شود.
مهدوی اظهار کرد: متأسفانه مسئولان خودشان را مسئول نمی‌دانند بلکه حاکم و مدیر می‌دانند، اما آن‌ها باید جوابگو بوده و ظرفیتشان را باید بالا ببرند تا مردم به راحتی بتوانند حرفشان را بزنند.
انتهای پیام

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورزشی

ورزشی