۳۰ مرداد ، ۱۳۹۸

ایجاد بانک اطلاعاتی مودیان مالیاتی

به گزارش سپهر نیوز به نقل از خبرگزاری فارس از ارومیه، محمدقاسم پناهی پیش از ظهر امروز در همایش اصلاح قانون مالیات‌‌های مستقیم که در اتاق بازرگانی ارومیه، صنایع، معادن و کشاورزی ارومیه برگزار شد، اظهار داشت: نظام مالیاتی کشور با دو رویکرد تدوین اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم و تبیین و تشریح اصلاحات قانون مالیات‌های مستقیم

وی ادامه داد: اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم پس از دو سال در ۳۱ تیرماه ۹۴ در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و از طرف رئیس جمهور به مجموعه ابلاغ شده و از سال ۹۵ به اجرا درخواهد آمد.

قائم‌مقام سازمان امور مالیاتی افزود: بر اساس سیاست جدید کشور مقرر شده است که هزینه‌های جاری کشور از محل مالیات‌های مستقیم تامین شود و در این راستا نظام مالیاتی کشور مشوق‌های مالیاتی بسیاری را در جهت ایجاد حمایت از تولیدات و صادرات در کشور ارائه کرده است.

این مسئول رویکرد تدوین اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم را در محورهای، ساده‌سازی تسهیل فرایندها در راستای افزایش مشارکت‌های عمومی، اصلاح گسترش پایه‌های مالیاتی برای اشخاص حقیقی و حقوقی مالیات بر درآمد، تعدیل ساختار نرخ مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی، یکسان‌سازی بخش خصوصی دولتی، تعدیل معافت حداقل درآمد و تغییر ساختار نظام مالیات بر درآمد است.

پناهی، اصلاح مشوق‌های مالیاتی را در راستای افزایش شفافیت، ایجاد رقابت و همچنین حمایت از تولید، جایگزینی نرخ صفر معافیت‌های مالیاتی، ایجاد شفافیت در مشوق‌های مالیاتی در راستای حمایت از تولید، امکان استفاده از روش محاسبه استهلاک شتابان و حذف معافیت‌های تبعیض‌آمیز از جمله مواردی عنوان کرد که در نظام مالیاتی کشور بیان شده است.

وی با بیان اینکه مودیان مالیاتی در سال گذشته یک میلیون و ۷۰۰ هزار اظهارنامه مالیاتی را تسلیم کردند، تصریح کرد: بحث خود اظهاری مودیان مالیاتی و بحث توسعه سیستم اطلاعات اقتصادی کشور از مهم‌ترین اهداف نظام مالیاتی کشور است.

قائم مقام سازمان امور مالیاتی خاطرنشان کرد: مهم‌ترین هدفی که نظام مالیاتی کشور دنبال می‌کند این است که پرونده مالیاتی هر مودی مالیاتی را در محل کار گذاشته شود و در واقع مودی مالیاتی تمام عملیات خویش را از طریق پرتال‌های که از طرف سازمان مالیاتی کشور به آنان عرضه می‌شود ارائه دهند.

این مسئول به تمام مودیان مالیاتی توصیه کرد که مبنای اصلی استفاده از مشوق‌های مالیاتی را تسلیم اظهارنامه به سازمان مالیاتی در هر استان عنوان کرد و افزود: مودیان باید توجه داشته باشند که در صورت عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی نمی‌توانند از معافیت‌های مالیاتی بهره ببرند.

پناهی، شرکت‌‌های دانش‌بنیان و مناطق آزاد را از جمله شرکت‌های عنوان کرد که در صورت تسلیم اظهارنامه مالیاتی مشمول معافیت مالیاتی می‌شوند.

وی اظهار داشت: در نگرش جدید اعتقاد بر این است که نظام مالیاتی را به نوعی پیش ببریم که تسلیم اظهارنامه مالیاتی شرط اصلی پذیرش نظام مالیاتی است.

قائم مقام سازمان امور مالیاتی خاطرنشان کرد: فعالان اقتصادی باید فعالیت خود را احراز کرده و نظام مالیاتی باید فعالیت فعالان اقتصادی را در راست‌آزمایی کرده و این امر نیازمند ایجاد یک پایگاه اطلاعاتی است.

این مسئول خاطرنشان کرد: نظام مالیاتی کشور در راستای ایجاد پایگاه‌ اطلاعات هویتی و عملکرد مودیان، مالی، معاملاتی سرمایه‌ای و اشخاص حقیقی و حقوقی تدابیر مختلفی در نظر دارد.

انتهای پیام/۶۱۰۰۳/ط۴۰

http://fna.ir/GHBBLB

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورزشی

ورزشی