۳۰ مرداد ، ۱۳۹۸

ایران روغن سبد کالای عراقی‌ها را تأمین می‌کند

به گزارش سپهر نیوز به نقل از گروه اقتصاد خبرگزاری میزان،، خانواده‌های عراقی ماهانه یک سبد کالاهای اساسی از دولت دریافت می کنند که یکی از موارد مهم آن روغن نباتی است.

یادداشت تفاهم همکاری تجاری جدید برای تامین کالاهای اساسی مربوط به جیره غذایی مردم عراق را محمد رضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران و ‘محمد شیاع السودانی’ سرپرست وزارت بازرگانی و وزیر کار و امور اجتماعی عراق در محل دفتر وزیر عراقی در بغداد امضا کردند.

نعمت زاده در کنفرانس خبری پس از امضای این یادداشت، با ابراز خرسندی از امضای این یادداشت گفت، روابط ایران و عراق در زمینه های سیاسی اجتماعی و فرهنگی در سطوح بسیار بالایی است و ضرورت دارد در بخش های اقتصادی و تجارتی همکاری های بیشتری صورت بگیرد.

وی افزود: ایران آمادگی کامل دارد در تمامی بخش های مختلف بازرگانی اقتصادی و توسعه زیرساخت ها و سرمایه گذاری با عراق همکاری کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران اضافه کرد: بعد از سقوط صدام ایران با کشور دوست و برادر عراق ،همکاری نزدیکی داشته و همچنان در کنار دولت و ملت عراق می ماند.

نعمت زاده درباره مشوق های صادراتی گفت : احیای مشوق ها که چند سالی برداشته شده بود، برای سال آینده پیش بینی شده و تلاش می کنیم در حد مقدورات این مشوق ها را احیا کنیم.
‘محمدشیاع السودانی’ نیز در این کنفرانس خبری گفت : این یادداشت تفاهم افق های جدیدی در همکاری های تجاری بین دو کشور خواهد گشود.

وی افزود: در راستای این تفاهم نامه قرار شد شرکت های ایرانی در مرحله اول بخشی از روغن جیره غذایی عراق را تامین کنند.

عراق به منظور تامین روغن جیره غذایی، تا پیش از این با کشورهای مصر و اوکراین یادداشت های همکاری امضاء کرده بود و با امضای این یادداشت، از این پس جمهوری اسلامی ایران هم در تامین کالاهای اساسی جیره غذایی مردم عراق مشارکت می کند.

محمد شیاع السودانی همچنین  در خصوص روابط تجاری میان دو کشور گفت: در نتیجه گفت وگوها و مذاکرات و یادداشت تفاهم امضا شده ، افق جدیدی در همکاری های تجاری گشوده شد و امیدواریم این همکاری ها بیش از پیش گسترش یابد.

در حاشیه دیدار وزیران صنعت و کار دو کشور ایران و عراق ،’قاسم حمود’ مدیر کل شرکت بازرگانی مواد غذایی وابسته به وزارت بازرگانی عراق، نیز گفت :  نیاز عراق برای تامین روغن جیره کالاهای اساسی سالانه حدود ۱۰ هزار تن است که شرکت های ایرانی سال گذشته در مرحله اول، بیش از ۲۵۰۰ تن روغن برای ما تامین کردند.

وی، نیاز عمومی عراق به واردات روغن نباتی سالانه را حدود۴۵۰ هزار تن اعلام کرد و افزود: براساس یادداشت تفاهم جدید یک توافق اولیه برای تامین ۱۰ هزار تن روغن مورد نیاز عراق حاصل شده است و همچنین یک برنامه ظرفیت سنجی برای مدت شش ماه در همین چارچوب انجام می شود.
نعمت زاده ساعت یک بامداد چهارشنبه در راس هیاتی تجاری صنعتی وارد بغداد شد و قرار است با حضور در محل نمایشگاه دائمی بغداد، دومین نمایشگاه اختصاصی ایران در این کشور را به طور رسمی افتتاح کند. این نمایشگاه از دیروز سه شنبه شروع بکار کرده است.

وزیر صنعت کشورمان در سفر سه روزه به عراق، ضمن زیارت کربلای معلا و نجف اشرف و کاظمین، قرار است با برخی مقامات عراقی از جمله نخست وزیر این کشور دیدار کند.
 
انتهای پیام/

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورزشی

ورزشی