۳۰ مرداد ، ۱۳۹۸

بررسی شیوه های گسترش مراودات اقتصادی خراسان شمالی با اتحادیه اروپا

به گزارش سپهر اطلاع رسانی ایران به نقل از خبرنگار خبرگزاری برنا، محمدعلی شجاعی در این دیدار با بیان این که باید با تدبیر و برنامه ریزی خوب بتوانیم از فرصت ایجادشده برای گسترش مناسبات با اروپا بهره مند شویم، خاطرنشان کرد: اگر در دولت یازدهم و با تدبیر رهبری راه برای مذاکره گشوده نمی شد، توفیقات دولت و تیم دکتر ظریف و تصویب برجام را شاهد نبودیم.

وی با اشاره به دستاوردهای برجام در عرصه های سیاسی، اقتصادی و حتی آثار روانی آن در منطقه و روابط بین الملل تصریح کرد: اکنون نیز شاهد هستیم با تاثیرگذاری موضوع ایران و مباحث مرتبط با تحریم های دلاری، خیلی از کشورها به سوی گسترش مبادلات با واحدهای پول ملی یا ارزهای غیر از دلار سوق یافته اند.

استاندار، آبادانی و توسعه را بدون بهره مندی از تمام ظرفیت ها و اجزای حاکمیتی ناممکن دانست و گفت: اگرچه تاثیر تحریم ها و کمبود منابع مالی در مقاطع مختلف خود را بروز داده است، اما مهم ترین معضل و مانع در رشد و توسعه را کم تحرکی بدنه اجرایی و مدیریت ها می دانم که باید با کار برنامه محور، توجه بیشتر به داشته ها و تفویض اختیار به مدیران، به جبران عقب ماندگی ها همت بگماریم.

دکتر شجاعی با اشاره به این که از مدیران خواسته است خراسان شمالی به استان امن و آسان برای سرمایه گذاری شهره شود، تصریح کرد: در ارتباطات بین الملل مخصوصا اروپا، گسترش مراودات به ویژه با شرکت های کوچک و متوسط را خواستار هستیم تا تحرک خوبی در اقتصاد استان ایجاد شود. وی یادآور شد: به فرمانداران و مدیران تاکید کرده ام گام ها را بلندتر و سریع تر بردارند و برای توسعه مناسبات اقتصادی با استان های دیگر و بلکه با دیگر کشورها، ایده داشته باشند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در بروکسل هم با اشاره به عزم اتحادیه اروپا برای حفظ برجام و بهره مندی ایران از مواهب آن با ایجاد سازوکار ویژه مستقل از دلار، تصریح کرد: برجام نشان دهنده تدبیر و پختگی اجزای حاکمیت و درک درست از منافع ملی است.

پیمان سعادت با بیان این که با وجود فشارهای آمریکا هنوز بسیاری از کشورها و شرکت های اروپایی نگاه جدی به حفظ روابط با ایران دارند، تاکید کرد: باید از فرصت های موجود استفاده کرد و مزیت ها و پیشران های اقتصادی کشور و استان ها را به آنان شناساند و این کار اگر چه دشوار است، ولی نشدنی هم نیست.

این دیپلمات ارشد کشورمان پیشنهاد دعوت از سفیر بلژیک برای سفر به خراسان شمالی و زمینه سازی حضور هیئت های اقتصادی این کشور در استان را مطرح کرد که با استقبال استاندار همراه بود و مقرر شد، مقدمات این امر با همکاری دوجانبه فراهم شود./

 

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورزشی

ورزشی