بیانیه کمیته بین المللی المپیک در مورد ویروس زیکا

کمیته بین المللی المپیک با افزایش نگرانی ها در مورد وجود پشه و ویروس زیکا در برزیل و در پیش بودن بازی های المپیک ریو بیانیه ای را در این مورد صادر کرد.

به گزارش سپهر نیوز به نقل از ایسنا، ریچارد بودگت، رییس کمیسیون پزشکی و علمی کمیته بین الملی المپیک در مورد ویروس زیکا گفت: شما از ویروس زیکا و توسعه آن در کشورهای آمریکایی از جمله برزیل آگاهی دارید. اولین مورد وجود ویروس زیکا در ماه می ۲۰۱۵ اعلام شد و سازمان جهانی بهداشت نیز تخمین زده حدود ۱٫۵ میلیون نفر در این کشور به ویروس زیکا آلوده شدند.

در بیشتر نفرات (حدود ۸۰ درصد) نشانه های بیماری، دو تا هفت روز وجود داشته است. با افزایش متولد شدن نوزادانی در برزیل که مشکل میکروسفالی دارند، مقامات در تلاش هستند که متوجه شوند آیا بین این دو مورد ارتباطی وجود دارد یا خیر.

سازمان جهانی بهداشت نیز اعلام کرده دوشنبه هفته آینده جلسه ای تشکیل می دهد تا تصمیم گیری کنند که زیکا به عنوان یک مورد اورژانسی جهانی باید درمان شود یا نه.

با این ذهنیت، کمیته بین المللی المپیک از نزدیک بر روی وضعیت ویروس زیکا در برزیل نظارت دارد. همچنین ارتباط نزدیکی با سازمان جهانی بهداشت و کمیته برگزار کننده بازی های المپیک ریو وجود دارد. در کنار آن، تماس های منظمی با وزارت بهداشت برزیل و مقاماتی داریم که مسئول سلامت برزیل و ریو هستند.

ما هر روز از سالن های بازی ها بازدید می کنیم و اگر گودال یا آب راکد وجود داشته باشد، حذف می شود در این صورت خطر تماس ورزشکاران و بازدیدکنندگان با پشه به حداقل می رسد.

هم چنین توجه داشتیه باشید که بازی های المپیک در ماه های زمستانی آگوست و سپتامبر برگزار می شود و آب و هوا، درصد قابل توجهی از ابتلا به عفونت و وجود پشه ها را کاهش می دهد.

۲۰۰ هزار تن از نیروهای ارتش و کارکنان بهداشت در برزیل خانه به خانه می روند و با توزیع اعلامیه هایی در مورد چگونگی مبارزه با ویروس و پشه مردم را راهنمایی می کنند. مسافرانی که به مناطق فعالیت پشه زیکا می‌روند باید در زمان هایی که پشه ها فعال تر هستند، از لباس مناسب (شلوار و پیراهن آستین دار) و مواد دفع حشرات استفاده کنند. به زنان باردار نیز توصیه می شود از سفر به این مناطق اجتناب کنند و اگر سفرشان ضروری است، با پزشک خود مشورت کرده و اقدامات لازم را انجام دهند.

کمیته بین المللی المپیک نیز برای به روز کردن اطلاعات و راهنمایی های خود با سازمان جهانی بهداشت ارتباط نزدیکی دارد و کمیته ملی المپیک کشور ها نیز باید با مقاماتی از کشورشان که در مورد سلامتی مسئول هستند، مشورت کنند و راهنمایی هایی از آنها بگیرند.

مطئن هستیم که یک محیط امن برای لذت بردن و موفقیت در المپیک ریو، وجود خواهد داشت.

انتهای پیام

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورزشی

ورزشی