تعداد روز‌های طوفانی سیستان در سال ۹۷ افزایش ۳۲۰ درصدی داشته است

به گزارش سپهر اطلاع رسانی ایران به نقل از گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو به نقل از روابط عمومی اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان، علی ملاشاهی اظهار داشت: در شش ماهه اول سال ۹۷ تعداد روز‌های طوفانی زابل ۱۷ روز بوده در حالی که سال ۹۶ یک روز طوفانی داشته ایم و این نشان از افزایش ۳۲۰ درصدی تعداد روز‌های با طوفان گرد و خاک در زابل به نسبت سال قبل را دارد.

وی افزود: به این منظور که سرعت باد به بیش از ۱۵ متر بر ثانیه، ۵۴ کیلومتر برساعت و همزمان دید هم به کمتر از ۱۰۰۰ متر رسیده است و در کل تعداد روز‌های همراه گرد و خاک در ۶ ماهه نخست امسال ۱۳۶ روز است که این رقم در سال گذشته ۱۰۶ روز گزارش شده است.

رئیس گروه پیش بینی و هشدار هواشناسی سیستان و بلوچستان بیان کرد: تعداد روز‌های طوفانی در سال ۹۷ در شهرستان زهک ۴۲ روز گزارش شده که این رقم در مدت مشابه سال قبل ۱۰ روز بوده است، همچنین روز‌های همراه با گرد و خاک و گرد و غبار در سال جاری در این شهرستان ۱۳۴ روز گزارش شده در صورتی که سال گذشته ۱۲۵ روز بوده است.

وی افزود: با پایان سال زراعی در ۳۱ شهریور، داده‌های ثبت شده در شبکه ایستگاه‌های اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان حاکی از کاهش ۷۴/۱ درصدی بارش نسبت به بلند مدت است.

ملاشاهی گفت: در ۱۲ ماه اخیر بارش سیستان و بلوچستان ۲۹/۵ میلی متر بوده است که نسبت به میانگین بلندمدت ۸۴/۵ میلی متر کاهش دارد به طوری که سیستان و بلوچستان دومین سال کم بارش خود را در ۵۰ سال اخیر تجربه کرد و صد درصد مساحت استان تحت تاثیر درجات مختلف خشکسالی است.

وی تصریح کرد: با توجه به نقشه‌های پیش یابی و شرایط پدیده‌های دور پیوندی بارش استان در شش ماهه دوم سال ۹۷ در محدوده نرمال پیش بینی می‌شود و در مجموع شرایط حاد بارشی مانند سال زراعی گذشته نخواهیم داشت.

رئیس گروه پیش بینی و هشدار هواشناسی سیستان و بلوچستان بیان کرد: انتظار بر این است که در حوزه رشته کوه هندوکش افغانستان بارش بیش از حد نرمال رخ دهد و با توجه به اینکه بخش قابل توجهی از منابع آب (ازجمله چاه نیمه ها) وابسته به بارش خارج از کشور است، بنابراین تامین منابع آب به مقدار زیادی بستگی به تلاش در دریافت حق آبه هیرمند دارد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورزشی

ورزشی