۲ آبان ، ۱۳۹۸

توضیح درباره انتخاب چهره ادبی سال/ تجلیل از حداد عادل، بزرگداشت عضو فعال انجمن قلم است

[ad_1]

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، نشست خبری هفدهمین دوره از جشنواره قلم زرین صبح امروز در خبرگزاری فارس با حضور رحیم مخدومی، دبیر جایزه و سرداوران پنج بخش این جشنواره برگزار شد.

مخدومی در پاسخ به اینکه چهره ادبی سال چگونه انتخاب شده، توضیح داد:‌ برای انتخاب چهره سال دو نکته وجود دارد؛ اول اینکه باید بدانیم اصل برای ما خود جشنواره است و آثاری که به عنوان برگزیده از سوی هیأت داوران انتخاب می‌شوند. ما باید توجه ویژه‌ را در این بخش داشته باشیم،‌ اما بخش فرعی ما باید معرفی چهره سال باشد؛ در حالی که طی سال‌های گذشته اینگونه نبوده است.

وی به انتقادهایی که در خصوص معرفی نام چهره سال مطرح شده اشاره کرد و گفت:‌ پس از معرفی چهره ادبی سال برخی انتقادها پیرامون آن شنیده شد که چرا به جوان‌گرایی روی نیاورده‌اید؛ در حالی که از آن صحبت می‌کنید؟ در پاسخ باید بگوییم ما در انتخاب آثار جشنواره این نکته را لحاظ کرده‌ایم،‌ اما در بخش معرفی چهره سال می‌خواهیم نکوداشتی از یک پیشکسوت داشته باشیم. کسانی که راهی را در مظلومیت و تنهایی ادبیات در سال‌های گذشته آغاز کرده و هدایت‌گر بوده‌اند. این‌ها در تنهایی راه را آغاز کردند،‌ اما امروز پیشکسوتان این حوزه شمرده می‌شوند.

به گفته دبیر هفدهمین جشنواره قلم زرین شاید عنوان تجلیل چهره ادبی سال درست نباشد و تا حدودی غلط‌انداز محسوب شود،‌ اما هدف ما نکوداشت پیشکسوتان ادبی است.

رضا اسماعیلی از اعضای انجمن قلم هم در توضیح این انتخاب تصریح کرد:‌ آقای حداد عادل جزو هیأت مؤسس و عضو ثابت انجمن قلم هستند بنابر این انجمن قلم همواره خود را موظف می‌داند تا از اعضای فعال خود تجلیل به عمل آورد. در سال‌های گذشته هم این مسئله لحاظ شده و از مرحوم سلحشور، امیرحسین فردی و … از افراد تجلیل‌ شده است.

مخدومی در خاتمه این بحث گفت:‌ بنده به عنوان دبیر جشنواره، دخالتی در انتخاب چهره ادبی سال نداشتم اما باید توضیح دهم که در این بخش پیشکسوت معرفی می‌شود و نه فعال فرهنگی جهان؛ و این تجلیل به پاس یک عمر تلاش فرهنگی صورت می‌گیرد.

وی در پاسخ به این سوال فارس که چون هیأت داوران و دبیر جشنواره در این انتخاب دخیل نبودند، آیا بهتر نبود داورانی که نخبگان حوزه شعر و ادب هستند و داوری آثار را عهده‌ دارند در این انتخاب مشارکت می‌کردند، گفت: در این انتخاب هیأت مدیره سیاست‌گذار است. حتی در مورد برخی امور تصمیماتی را تنها آنها می‌گیرند و برخی تصمیمات را به دبیر و داوران واگذار می‌کنند. ناگفته نماند که خود اعضای هیأت مدیره، مدیر و سیاست‌گذار نیستند بلکه آنها شاعر و نویسنده هم هستند و در قاموس انجمن قلم نیست به خاطر خوشامد فردی او را به عنوان چهره سال معرفی کند.

انتهای پیام/

[ad_2]

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورزشی

ورزشی