کد خبر : 23718
تاریخ انتشار : جمعه ۲ فروردین ۱۳۹۸ - ۹:۲۴
بازدید : 19

حمایت از هیئت دانشجویی هنوز برای مسئولین دانشگاه جا نیفتاده است/ مشکلات مردم باید به واسطه جامعه دانشگاهی حل شود

حمایت از هیئت دانشجویی هنوز برای مسئولین دانشگاه جا نیفتاده است/ مشکلات مردم باید به واسطه جامعه دانشگاهی حل شود

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، نیلوفر هوشمند؛  شاید یکی از خوشایند‌ترین اتفاق‌هایی که هنگام ورود به دانشگاه دانشجویان آن را دنبال می‌کنند، همین هیئت دانشجویی باشد. به جهت آشنایی با چالش ها، باید‌ها و نباید‌های هیئات دانشجویی با دو نفر  از مسئولین این هیئات به گفتگو نشستیم.   جعفری، مسئول هیئت دانشگاه تربیت مدرس درباره چالش‌هایی که

حمایت از هیئت دانشجویی هنوز برای مسئولین دانشگاه جا نیفتاده است/ مشکلات مردم باید به واسطه جامعه دانشگاهی حل شود

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، نیلوفر هوشمند؛  شاید یکی از خوشایند‌ترین اتفاق‌هایی که هنگام ورود به دانشگاه دانشجویان آن را دنبال می‌کنند، همین هیئت دانشجویی باشد.

به جهت آشنایی با چالش ها، باید‌ها و نباید‌های هیئات دانشجویی با دو نفر  از مسئولین این هیئات به گفتگو نشستیم.
حمایت از هیئت دانشجویی هنوز برای مسئولین دانشگاه جا نیفتاده است/ مشکلات مردم باید به واسطه جامعه دانشگاهی حل شود   جعفری، مسئول هیئت دانشگاه تربیت مدرس درباره چالش‌هایی که هیئات دانشجویی با آن روبرو هستند گفت: یک سری چالش‌های ساختاری وجود دارد برای مثال اینکه هیات دانشجویی در اکثر دانشگاه به عنوان یک تشکل شناخته نمی‌شود و از نظر حقوقی یک از مشکلات هیئات دانشجویی دارند این است که به عنوان یک تشکل شناخته نمی‌شوند، بسیج دانشجویی جایگاه مشخصی دارد انجمن علمی که به شکل انجمن هستند بعد و شورای صنفی که به صورت شورا هستند هر کدام کلید واژه‌ای دارند که ابتدای یک نهاد دانشجویی می‌آید و بار معنایی خاصی دارد ویکسری هم کانون‌های دانشجویی هستند یکی از مشکلات هیات دانشجویی دارن جایگاه مشخصی ندارند از نظر حقوقی و مشکلاتی به وجود می‌آید از نظر مجوز گرفتن بعضی از برنامه هاشون صرفا در محدوده مسجد دانشگاه باشه مسجد دست نهاد دانشگاه است به چالش می‌خوره و به مراتب مشکلات دیگری هم پیش می‌آید و مشکل ردیف بودجه به وجود می‌آید و مشکلات اینچنینی.

وی افزود: بعضا شنیده ایم که برخی هیئات سکولار بوده اند، اما بنده به شخصه در فضای هیئات دانشجویی چنین چیزی ندیده ام در فضای دانشگاه، چون فضای پویا و محیط پویایی دارد، این مساله امکان به وجود آمدنش خیلی ضعیف است، چون روحیه دانشجویی عموما غیرسیاسی نیست و این مساله کمتر پیش می‌آید و در این چند سال اخیر دفضای دانشگاه‌ها به هیچوجه هیئتی سکولار ندیده ام و محیط دانشجویی هیئات از چنین آسیبی مبرا می‌باشد.

جعفری در ادامه پیرامون اینکه هیئت دانشجویی چه باید‌های را باید رعایت کند گفت: یکی از باید‌های هیات محبوبیت است. اینکه هیات هیچ حد و مرز سلیقه گی سیاسی و یا امثالهم نباید داشته باشد و مدیریت این موضوع سخت است. هیئت دانشجویی نباید به دور از سیاست باشد از طرفی هم باید مراقب باشند تا سیاست زده نشود. ما هیئت را منتسب به سیدالشهدا می‌دانیم و حالا افتخار خادمی اش به ما داده شده به همین خاطر نباید با اعمال سلیقه‌های مختلف به محبوبیتی که سیدالشهدا به هیئت عطا کرده است لطمه‌ای وارد شود.

مسئول هیئت تربیت مدرس در ادامه گفت: هیئت تربیت مدرس متاسفانه بنا به شرایط خاص دانشگاه ۲، ۳ سال تعطیل بوده و تازه راه افتاده است و خیلی رشد خوبی کرده. حتی شاید از بعضی جهات به متوسط هم نرسد، اما از بعضی جهات پیشرفت خوبی کرده، بخصوص در بحث محتوایی. حالا این موضوع که چه بایدی را باید رعایت می‌کرده و نکرده و اینکه تشکیلات هنوز برآن سوار نشده، یعنی هنوز کار به معنای تشکیلاتی صورت نمی‌گیرد (منظور از تشکیلات چارت منظم داشتن شفاف بودن، تقسیم کار متعادلی بین بچه‌ها صورت گرفتن و اینکه هر کسی بداند چه وظیفه‌ای بر عهده اش است) این موضوع پیش از این نبوده و به تازگی وارد مجموعه هیئت کرده ایم و برکاتش را هم دیده ایم. اما می‌خواهیم دوباره یک نگاه تازه‌ای داشته باشیم به این قضیه که هیئت باید دید جهانی داشته باشد و از آن طرف نیز دانشگاه را در دست خودش داشته باشد و دانشگاه را از خودش بداند. برای همین می‌خواهیم یک سری ماموریت‌های ویژه دانشگاه تعریف کنیم و یکسری افراد جدید وارد شورای هیئت کنیم که کار اصلی آن‌ها رصد فضای دانشگاه و بررسی حل مشکلات دانشگاه باشد چرا که ما این موضوعات را نیز از وظایف هیئت می‌دانیم.
حمایت از هیئت دانشجویی هنوز برای مسئولین دانشگاه جا نیفتاده است/ مشکلات مردم باید به واسطه جامعه دانشگاهی حل شود   وی گفت: یکی دیگر از آسیب‌هایی که توی هیئت ممکن است به وجود بیاید توازن افراد و فعالین هیئات است چرا که از مدیریت هیئت با دخیل کردن سلایق مختلف بسیار دشوار است و اینکه حتی افراد مواضع سیاسی مختلف سیاسی دارند را دور هم جمع کنیم، ولی از طرفی هم نباید بگذاریم مسیر هیئت دانشجویی انقلابی از این مسیر منحرف شود به همین دلیل باید خیلی دقت داشته باشیم روی این قضیه و سوپاپ اطمینان‌هایی لحاظ کنیم. بعضی دانشگاه‌ها هیئت شان، هیات امنایی است و خود هیات امنا این وظیفه را دارند رصد کلی کنند که هیات از مسیر اصلی منحرف نشود چرا که این آسیب وجود دارد. هیئت دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس هم ادوار و هیات امنا دارد و هم هیات امنا هستو هم خود نهاد دانشگاه به طور مستقیم نظارت می‌کند.

جعفری پیرامون مشکلاتی که هیئات دانشجویی با آن روبرو هستند گفت: جایگاه هیئت برای دانشگاه مشخص نیست، نهاد دانشگاه می‌داند که هیئت چرا هست، ولی برای خود دانشگاه این جایگاه هنوز به درستی و با موقعیت مشخص تعریف نشده است، به همین دلیل به سختی امکانات را در اختیار هیئت قرار می‌دهند و از آن طرف ردیف بودجه مشخصی هم ندارد. درست است ما سعی می‌کنیم اکثر کار‌های هیئت را با کمک‌های مردمی پیش ببریم، کمااینکه در محرم امسال هم کل شام دهه اول را به کمک اساتید و کمک‌های مردمی بوده و یک سری هزنیه‌ها می‌ماند. هزینه‌های جاری و فضا سازی و…

از نظر امکانات هم مجوز گرفتن برای آمفی تئاتر باید هماهنگ کنیم و مثلا برای یکسری امکانات برای آشپزی از سلف دانشگاه بگیریم و گا‌ها دانشگاه همراهی نمی‌کند که بگوید همکاری مدیران اصلی و مدیریت‌های جز همکاری نمی‌کنند و دلیل این کمک نکردن آن‌ها حس می‌کنم جا نیفتادن هیئت باشد. اما محرم امسال رییس دانشگاه از هیئت بازدید داشت چرا که کار ما شاهکار شد و سرزبان‌ها افتاد و فهمیدند که حضور دانشجو‌ها در هیئات چقدر می‌تواند موثر باشد. همچنین در این چند سال اخیر دیدیم که اگر این روند ادامه پیدا کند مدیران دانشگاه نسبت به هیئت تغییر نظر و تغییر رویه می‌دهند.
حمایت از هیئت دانشجویی هنوز برای مسئولین دانشگاه جا نیفتاده است/ مشکلات مردم باید به واسطه جامعه دانشگاهی حل شود   امینی، جانشین مسئول هیئت دانشگاه علم و صنعت نیز درباره باید‌ها و نباید‌های هیئت دانشجو به گفتگو پرداختت و گفت: هیئت به معنای کلمه وسیله‌ای برای احیای امر اهل بیت است وهیئت دانشجویی یک سطح بالاتر از هیئت‌های معمولی است، همینطور انتظار بیشتری از هیئت می‌رود، زیرا وقتی اسم دانشجویی که می‌آید و نگاه‌ها به سمت دانشجو نگاه فرهنگی و فراتر از یک شخص عادی است، توقع بیشتر است.

وی افزود: مردمی که به دانشجو اعتماد می‌کنند به عنوان یک نخبه جامعه و کسی که از نظر علمی سطحش بالاتر است توقع دارند که احیا امر اهل بیت را به زبان خودشان به آن‌ها برساند و رسالت را به جا بیاورد.

وی همچنین ادامه داد: هیئت دانشجویی باید در کار‌ها دقت نظر بیشتری داشته باشد ممکن است یک کاری در هیئت‌های دیگر کار عادی و یک چیز روالی باشد، اما وقتی در هیات دانشجویی اجرا می‌شود، چون توقع مردم بالاست انتظار ندارند در هیئت دانشجویی این اتفاق بیوفتد و برای هیئت دانشجویی بد بدانند. من جمله نحوه سینه زنی یا نحوه بیان سخنران، در مورد نشریات و چیز‌های مختلف و یک سری چیز‌ها که در بیرون دانشگاه عادی باشد به خاطر بالا بودن سطح دانشگاه چیز بدی تلقی می‌شود که نکات مهم کسانی است که در هیئت کار می‌کنند، باید دقت نظر داشته باشند. باید دیگری که وجود دارد این است که، چون بخشی از فضای دانشگاه دولتی فضایی است که متعلق به بیت المال است، اما معمولا خیرین کمک می‌کنندو درست که اصرار می‌کنند که اسراف در همه جا بد است، اما وقتی سراغ بیت المال می‌رویم دقت نظر در خرج کردن بیت المال دقت بیشتری می‌خواهد و این محدوده برای یک شخص خاص نیست مال همه جامه کشور اسلامی است باید دقت بیشتری در خرج و مخارج شود و بخشی از بودجه هیئت که از دانشگاه است باید با ملاحظه و دقت مورد استفاده قرار بگیرد.
حمایت از هیئت دانشجویی هنوز برای مسئولین دانشگاه جا نیفتاده است/ مشکلات مردم باید به واسطه جامعه دانشگاهی حل شود   امینی گفت:  هیئت دانشجویی از نظر افراد و ساختار هیئت پویایی است، چرا که افرادی که برای دوره کارشناسی در دانشگاه هستند و پس از لیسانس می‌روند و افراد جدید می‌آیند و جایگزین می‌شوند در نتیجه جمعیت جوان و به روز هرروز در فضای هیئت جریان دارد و این پویایی ویژگی مثبت یک هیات دانشجویی است، ولی به هر ترتیبی ممکن است که همین پویایی باعث شود این استفاده از تجارب کنار برود و کار‌هایی که قبلا صورت گرفته و بازخورد مثبتی نداشته دوباره تکرار شود.

وی افزود: مردمی که از دور و اطراف دانشگاه  می‌آیند و هیئت را می‌بینند انتظار دارند این تجاربی که قبلا بوده دیگر تکرار نشود و این هم یک بایدی است که تجارب باید همیشه استفاده شوند.

امینی گفت: یکی از مسایلی که هیئت‌ها با آن روبروهستند، مسئله محتوا است، از نظر محتوایی محتوای هیئت امام حسین باید جامعه را در نظر داشته باشد. وضعیت جامعه و کششی که دارد در مورد محتوایی که ارایه می‌دهند در عین اینکه مشکلات مردم را مطرح کند راه حل‌هایی که از طریق ارگان‌ها و سازمان‌های دولتی پیش ببرند پیگیری کند و  از کار‌هایی که مردم می‌توانند خودشان انجام می‌دهند تا مشکلاتی که خودشان دارند برطرف شود، پیگیری کند این‌ها یک پتانسیلی است که هیئت‌های دیگر ندارند، ولی هیئت دانشجویی مطالبه گری دارد و می‌تواند از سازمان‌های مختلف پیگیری مشکلات دانشجو‌ها و مردم باشد.

وی در ادامه اضافه کرد:  یک مساله‌ای هم  که جزو رعایت باید‌ها و نباید‌ها می‌شود، سیاست زدگی  است. باید‌ها و نبایدی که خیلی تفاوتش به اندازه یک تار مو باشد که آدمی از این لبه پرتگاه بیافتد یا از آن لبه که نه هیئت سکولاری داشته باشد و نه هیئت سیاست زده‌ای داشته باشد. همینطور که حرکت امام حسین (ع) حرکت سیاسی است هیئت دانشجویی که می‌خواهد شعائر حسینی را احیا کند هم پیرو امام حسین است و سیاست را در کار خود دارد، ولی نه اینکه خود را درگیر بازی‌های جناحی و حزبی کند و رعایت این مسئله برای هیئت‌ها بسیار مهم است.  

جانشین مسئول هیئت دانشجویی دانشگاه علم و صنعت اظهار داشت: در مورد هیئت دانشگاه علم و صنعت می‌توانم بگویم بایدی که خیلی مهم است همکاری و هماهنگی بین دانشجویان است. این همدلی و مشارکت در کار‌های دانشگاه چالشی است که دانشگاه علم و صنعت در آن ضعف دارد و به مراتب خیلی بهتر شده، ولی باز هم جای کار دارد. مسئله همکاری بسیار مهم است.

وی در ادامه پیرامون اینکه، چه حمایت‌هایی باید می‌شده و نشده گفت: از سمت دانشگاه کمی حمایت شده،   ولی متاسفانه کافی نیست. درست است که هیئت نام دانشجویی برای خود دارد و در دانشگاه علم و صنعت به اسم دانشگاهیان علم و صنعت است و از دانشجویان تا اساتید و کارکنان و مسئولین هم هستند، ولی متاسفانه این همکاری در انجام کار‌ها کمتر دیده می‌شود و حمایت مسئولین دانشگاه بیشتر از این می‌توانست باشد.    این همکاری کم نیست، ولی می‌تواند بیشتر باشه این‌ها مطالباتی است که ما خودمان از مسوولین دانشگاه داریم مسوولین نه به معنی خود رییس دانشگاه یا معاون دانشگاه به معنای همه کسانی که در دانشگاه کار می‌کنند کارمندان جزء و کل در بحث برگزاری هیئت می‌توانند همکاری داشته باشند.

حمایت‌هایی بیرونی که می‌شد بشود و نشد هیات دانشجویی مرکزی است برای گسترش اندیشه‌های دانشجویی و مخاطب مردمی دارد یک جلوه بیروی از دانشگاه دارد علاوه بر دانشجویان مردم اطراف می‌آیند و به وسیله این هیات با دانشگاه ارتباط دارند.
حمایت از هیئت دانشجویی هنوز برای مسئولین دانشگاه جا نیفتاده است/ مشکلات مردم باید به واسطه جامعه دانشگاهی حل شود   امینی افزود: مسئولین می‌توانستند با حمایت‌های مالی و …   جریانی را بسازند که طی آن مردم ارتباطشان با دانشگاه پررنگ‌ترشود. حتی حضور خود مسئولین دانشگاه می‌توانست باعث شود مشکلات مردمی به جای اینکه جمع شود و فوران کند بیاید به وسیله دانشگاه حل شود. متاسفانه اینکه مسئولین دانشگاهی می‌توانند مشکلات مردم را حل کنند هنوز جا نیفتاده است در حالی که حضور مسئولین می‌تواند برای رشد هیئت دانشجویی و هم رفع مشکلات مردم  کمک می‌کندو باعث می‌شود که هیات دانشجویی جایگاهش بالاتر از این برود. در حال حاضر نگاه مردم نگاه کسب اطلاع و بالا بردن اندیشه‌های خودشان است که از محتوای هیئت‌ها استفاده می‌کنند. اگر این هیئت تبدیل به مرجعی بشود که به مشکلات مردم رسیدگی کند به مراتب جایگاه هیات دانشجویی را بالاتر می‌برد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

طراحی و تولید تابناک وب