خزاعی: جامعه جهانی با تحریم‌های غیرقانونی علیه کشورهای در حال توسعه مقابله کند

به گزارش سپهر نیوز. سپهر قم به نقل از گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، «محمد خزاعی» سفیر و نماینده دائم اسبق جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل و مشاور عالی وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان دیروز (چهارشنبه) طی سخنانی در اجلاس تامین مالی توسعه که در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک در حال برگزاری است، ضمن اشاره به چالش‌های روزافزون فراروی چندجانبه گرایی و نظام چندجانبه اقتصادی، تجاری و مالی اظهار داشت: جامعه بین‌المللی باید در اسرع وقت ترتیباتی را با هدف محو هرگونه اقدام قهرآمیز یکجانبه اقتصادی، تجاری و مالی از جمله تحریم‌های غیرقانونی و ناعادلانه علیه کشورهای در حال توسعه اتخاذ کند.

وی اینگونه اقدامات یکجانبه را که برخلاف حقوق بین الملل و منشور ملل متحد است، ناقض حق توسعه و مانع دستیابی کشورها به توسعه پایدار اقتصادی و اجتماعی خواند. 

 خزاعی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تاکید بر اهمیت تجارت بین المللی به عنوان پیشرانه توسعه، بر لزوم تقویت نظام چندجانبه باز، قانونمند، غیرتبعیض آمیز، برابر، فراگیر و شفاف تجاری جهانی با مشارکت عادلانه و برابر همه کشورها تاکید کرد و خواستار تسریع در فرآیند الحاق کشورهای در حال توسعه فارغ از ملاحظات سیاسی به سازمان تجارت جهانی شد.

مشاور عالی وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان در ادامه خواستار رفع موانع موجود بر سر راه انتقال دانش و فناوری‌های نوین به کشورهای در حال توسعه شد و این امر را برای نیل به اهداف توسعه پایدار ضروری برشمرد.

وی در پایان با اشاره به ضرورت استفاده از منابع بین‌المللی توسعه در راستای ریشه کنی فقر در جهان، هرگونه سیاست توسعه‌ای را منوط به رعایت اولویت‌های ملی و راهبردهای توسعه‌ای ملی کشورها خواند و بر لزوم توجه به واقعیت‌های ملی و نیز اصل مسئولیت‌های مشترک اما متفاوت تاکید کرد.

اجلاس سالانه تامین مالی توسعه از ۲۶ لغایت ۲۹ فروردین ماه در چارچوب شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد در مقر این سازمان در نیویورک در حال برگزاری است و وزرای اقتصاد، دارایی و توسعه کشورها در این اجلاس شرکت دارند.

لازم به ذکر است یک روز از اجلاس به بحث و تبادل نظر بین کشورهای عضو با نمایندگان بانک جهانی، صندوق بین المللی پول و سازمان تجارت جهانی اختصاص یافته است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورزشی

ورزشی