خوابگاه‌های دانشگاه رازی پیش از موعد تعطیل شدند/ دانشجویان: برای بیرون کردنمان شوفاژ‌ها را خاموش کردند/ دانشگاه: دانشجویان اغراق می‌کنند!

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، هانا چراغی؛* طبق اعلام وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه‌های سراسر کشور تا ۲۸ اسفند فعال هستند.   در این بین برخی از دانشگاه‌ها پیش از این موعد اقدام به تعطیلی خوابگاه‌ها کرده اند و با محدودسازی دسترسی دانشجویان به امکانات رفاهی، آنان را وادار به ترک خوابگاه پیش از این تاریخ کرده اند.

دانشگاه رازی کرمانشاه یکی از این دانشگاه هاست که علاوه بر ادعای مسئولان دانشگاه مبنی بر دایر بودن این خوابگاه‌ها تا فردا، با خاموش کردن شوفاژ‌های خوابگاهی از یکشنبه شب، به دانشجویان اعلام کرده اند که باید امروز، خوابگاه‌ها را ترک کنند و فقط دانشجویان بین الملل اجازه اسکان در یکی از خوابگاه‌های مشخص را دارند؛ این در حالی است که برخی از دانشجویان دانشگاه بخصوص دانشجویان زلزله زده سرپل ذهاب خواستار حضور در خوابگاه‌های دانشگاه بوده اند و تقاضای اسکان در ایام نوروز را داشته اند. در همین راستا به گفتگو با دانشجویان این دانشگاه پرداختیم تا جویای وضعیت کنونی آنان شویم.   دانشجوی دانشگاه رازی کرمانشاه در این رابطه می‌گوید: دانشجویان دانشگاه رازی برای ایام نوروز دو درخواست از مسئولین دانشگاه داشته اند و فعلا با این دو خواسته موافقت قطعی صورت نگرفته است. عده‌ای از دانشجویان برای ایام نوروز خواستار اسکان در خوابگاه بوده اند و تعدادی نیز تقاضای فعالیت کتابخانه دانشگاه در ایام تعطیلات را داشته اند و این تقاضا حتی تا برگزاری تجمع در دانشگاه نیز ادامه دار بوده و در همین تجمع، مسئول کتابخانه به دانشجویان توهین کرده و با اینکه هنوز تعطیلات نوروزی آغاز نشده فعالیت کتابخانه را از ساعت ۲۴ به ۲۲ تقلیل داده و با قطع کردن امکانات رفاهی کتابخانه، دانشجویان را وادار به ترک این سالن مطالعه می‌کند.

وی با بیان اینکه فعلا مشخص نیست که با درخواست دانشجویان برای فعالیت کتابخانه دانشگاه در ایام نوروز موافقت شود و احتمال تعطیلی آن وجود دارد، می‌افزاید: در خصوص فعالیت خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه در ایام عید نیز عمدتا دانشجویان ساکن مناطق زلزله زده سرپل ذهاب و دانشجویانی که از امکانات اسکان برخوردار نیستند، خواستار اسکان شده اند چرا که فضای خوابگاه دانشگاه تا حدی بهتر از مناطق زلزله زده است و دانشجویان در خوابگاه بهتر می‌توانند به مطالعه و انجام فعالیت‌های تحقیقی خود بپردازند.

این دانشجوی دانشگاه رازی کرمانشاه اضافه می‌کند: با اینکه خوابگاه دانشگاه ملزم است تا فردا دایر باشد، ولی از یکشنبه شب شوفاژ‌های خوابگاه را خاموش کرده اند و علاوه بر آن دسترسی دانشجویان به آب گرم را محدود کردند و با اعمال این محدودیت‌ها دانشجویان را وادار به ترک خوابگاه پیش از این موعد مقرر می‌کنند. البته تا جایی که اطلاع دارم، قوانین برای دانشجویان ارشد و دکتری شرایطی را فراهم آورده تا بتوانند از خوابگاه در ایام تعطیلات نوروزی استفاده کنند و برای دانشجویان کارشناسی نیز در صورتی که خواستار اسکان در خوابگاه‌ها در این ایام باشند این امکان را فراهم آورده که با پرداخت مبلغی از این مزیت بهره‌مند شوند، اما متاسفانه در دانشگاه رازی کرمانشاه به این مهم توجه نمی‌شود.
شوفاژ‌ها را خاموش کردند و به حمام و آب گرم دسترسی نداریم یکی دیگر از دانشجویان خوابگاهی دانشگاه رازی کرمانشاه در این باره می‌گوید: مسئولین خوابگاه ظهر روز گذشته به ما اعلام کردند که باید امروز خوابگاه را ترک کنید این در حالی است که هنوز تعطیلات خوابگاه‌های دانشجویی برابر قوانین آغاز نشده و ما تا فردا می‌توانیم در خوابگاه اسکان داشته باشیم. از یکشنبه شب شوفاژ‌ها را خاموش کردند و به حمام و آب گرم دسترسی نداریم.
دانشجویان نباید مشکلات خوابگاهی خود را رسانه‌ای کنند قاسم عازمی، معاون دانشجویی دانشگاه رازی کرمانشاه نیز در این باره به خبرنگار ما می‌گوید: دانشجویانی که تقاضای اسکان در خوابگاه‌های دانشگاه را دارند، قاعدتا باید به معاونت دانشجویی مراجعه و خواسته خود را مطرح کنند؛ نه اینکه این مسئله را رسانه‌ای کنند.

عازمی تاکید می‌کند: دانشجویان ملزم به ترک خوابگاه از فردا هستند و اینکه پیش از این موعد ملزم به تحویل خوابگاه به مسئولین خوابگاهی شده اند، نوعی اغراق از سوی دانشجویان است و تا این بازه زمانی می‌توانند از امکانات رفاهی خوابگاه‌ها استفاده کنند و هیچگونه خاموشی شوفاژ و قطعی آب گرم در خوابگاه‌ها صورت نگرفته است.
معاون دانشجویی دانشگاه رازی کرمانشاه اضافه می‌کند: تعطیلی خوابگاه‌های دانشگاه از فردا آغاز می‌شود و تا ۱۰ فروردین ادامه دارد و فقط دانشجویان بین الملل در خوابگاهی مشخص اسکان داده می‌شوند. از ۱۰ فروردین به بعد، دانشجویان تحصیلات تکمیلی که از قبل با ما هماهنگ کرده اند، می‌توانند برای اسکان در خوابگاه‌های دانشگاه رازی اقدام کنند.
وی اظهار می‌کند: طبق سنوات گذشته در صورتی که دانشجویان دارای شرایط خاص، به معاونت دانشجویی دانشگاه مراجعه کنند و خواستار اسکان در ایام تعطیلات نوروز در خوابگاه‌های دانشگاه باشند در حد توان برای اسکان آنان در خوابگاه‌های خودگردان اقدام می‌کنیم بنابراین به دانشجویان توصیه می‌کنیم در صورتی که تقاضای اسکان دارند به معاونت دانشجویی دانشگاه مراجعه کنند.   در پایان، امیدواریم مسئولان دانشگاه رازی کرمانشاه شرایط دانشجویان مناطق زلزله زده سرپل ذهاب را در نظر بگیرند و برای رفاه حال خود، دانشجویان را به اجبار از خوابگاه‌های دانشجویی بیرون نکنند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورزشی

ورزشی