داتوک عبداللطیف میراسا؛ مرد انگیزه و عمل قرآنی در مالزی

به گزارش سپهر نیوز. سپهر قم به نقل از ایکنا؛ داتوک عبداللطیف میراسا که از تأثیرگذاران اقتصادی و فعالان عرصه فرهنگی و سیاسی مالزی است، مدیر بنیاد کتابت و نشر قرآن مالزی(یایاسان رستو) نیز هست؛ او براساس علاقه شخصی خود در کنار سایر فعالیت‌های اقتصادی همچون کارخانه تولید رایانه دستی، واردات و صادرات گوشت از مغولستان، نمایندگی خودرو‌های «لیموزین» در مالزی و مالکیت یک  فرودگاه شخصی در شهر «سلانگور» این کشور و فعالیت در عرصه هتل‌داری حلال، عرصه فعالیت‌های قرآنی را به عنوان عشق و علاقه شخصی به صورت تمام وقت انتخاب کرده است.

وی که مسئول فرهنگی سازمان مردم نهاد حمایت از فلسطین در مالزی نیز هست و در اوج حملات به غزه به همراه تیمی از همراهان خود برای کمک به غزه سفر کرده بود، عرصه فعالیت‌های قرآنی را عرصه معنویت و آرامش روحی برای خود دانسته و تلاش دارد با تربیت هنرمندان قرآنی در آینده، موزه‌ای قرآنی در مالزی راه‌اندازی کند.

عید/داتوک عبداللطیف میراسا؛ مرد انگیزه و عمل قرآنی در مالزی
داتوک عبداللطیف میراسا؛ مرد قرآنی مالزی

عبدالرضا عالمی، دکترای مطالعات رسانه از دانشگاه «مالایا»ی مالزی و کارشناس منطقه جنوب شرق آسیا در مطلبی اختصاصی برای ایکنا فعالیت‌های داتوک عبداللطیف میراسا را بیشتر توضیح داده و ضمن معرفی بنیاد کتابت و نشر قرآن مالزی(یایاسان رستو) که میراسا مدیر آن است، آورده است: بنیاد کتابت و نشر قرآن مالزی(یایاسان رستو)، یک بنیاد غیردولتی و فعال در حوزه هنرهای اسلامی، پژوهش، طراحی، کتابت و چاپ قرآن کریم بوده و دارای کالج‌های آموزشی در حوزه هنرهای اسلامی همچون تذهیب و خوشنویسی است.

این مرکز قرآنی با تلاش‌های شخصی داتوک عبداللطیف میراسا که از تأثیرگذاران اقتصادی و فعالان عرصه فرهنگی و سیاسی مالزی است، تأسیس شده و ۲۱ سال پیش فعالیت خود را آغاز کرد و هم اکنون با دارابودن موزه و نمایشگاه قرآن کریم نسبت به انتشار قرآن کریم به زبان‌های گوناگون و مطابق با فرهنگ کشورهای منطقه شرق آسیا اقدام می‌کند.

تربیت خوشنویسان قرآنی

مجتمع باغ هنرهای اسلامی در شهر «شاه عالم مالزی» که زیر نظر یایاسان رستو مالزی و با محوریت قرآن کریم و هنرهای مرتبط با آن فعالیت می‌کند، مرکزی برای تربیت خوشنویسان و مُذهبان قرآن کریم و طراحی و کتابت و تذهیب به وسیله هنرمندان تربیت شده این مرکز است.

عید/«داتوک عبداللطیف میراسا»؛ مرد انگیزه و عمل قرآنی در مالزینمای بیرونی بنیاد کتابت و نشر قرآن مالزی(یایاسان رستو) که پرچم مالزی در آن خودنمایی می‌کند

از نکات قابل توجه در این مرکز وجود تیم تحقیقاتی کتابت و تذهیب قرآن برای فرهنگ‌ها و اقوام مختلف است. این تیم تحقیقاتی با بررسی فرهنگ اقوام جامعه هدف نشر خود، با بررسی رنگ‌ها، نمادها و طبیعت زندگی آنها نسبت به طراحی نقوش و استفاده از رنگ‌ها در طراحی و کتابت قرآن کریم با هدف نزدیکی هر چه بیشتر به مخاطبان خود اقدام می‌کند و تجربه و تخصص این مرکز به سایر کشورها کمک می‌‌کند تا هویت خود را با فرهنگ قرآنی شکوفا کنند.

 مدیریت قوی یایاسان رستو

در این مرکز برای کتابت و طراحی قرآن کریم به کارهای جمعی اهمیت به سزایی داده می‌شود و بر اساس اندیشه مدیران آن، این مرکز همانند یک کارخانه است که هرکس وظیفه‌‌ای دارد، یک نفر می‌‌نویسد، یک نفر طراحی می‌‌کند، یک نفر مسئول رنگ است، یک نفر چک نهایی می‌‌کند تا سرانجام قرآن آماده چاپ شود. پس از کتابت و طراحی و تذهیب و چاپ یک نسخه از قرآن کریم هیچ کس نمی‌تواند مدعی کتابت قرآن به صورت فردی باشد و آنچه که به دست آمده نتیجه تلاش یک تیم و برنامه‌ریزی مناسب مدیریت آن بوده است.

عید/داتوک عبداللطیف میراسا؛ مرد انگیزه و عمل قرآنی در مالزینمای درونی بنیاد یایاسان رستو

داتوک عبداللطیف میراسا، مدیر بنیاد کتابت و نشر قرآن مالزی(یایاسان رستو) است که براساس علاقه شخصی خود در کنار سایر فعالیت‌های اقتصادی خود همچون کارخانه تولید کامپیوترهای دستی، واردات و صادرات گوشت از مغولستان، نمایندگی خودرو‌های لیموزین در مالزی و مالکیت یک فرودگاه شخصی در «سلانگور» مالزی و فعالیت در عرصه هتل‌داری حلال، عرصه فعالیت‌های قرآنی را به عنوان عشق و علاقه شخصی خود انتخاب کرده است.

میراسا: فعالیت‌های قرآنی آرام بخش است

وی که مسئول فرهنگی سازمان مردم نهاد حمایت از فلسطین در مالزی نیز هست و در اوج حملات به غزه به همراه تیمی از همراهان خود برای کمک به غزه سفر کرده بود، درباره فعالیت در حوزه هنرهای قرآنی معتقد است  که عرصه فعالیت‌های قرآنی، عرصه معنویت و آرامش روحی برای من است و تلاش دارم که با تربیت هنرمندان قرآنی در آینده، موزه‌ای قرآنی در مالزی راه‌اندازی کنم.

صاحب تنها هتل حلال

داتوک عبداللطیف میراسا این نگاه قرآنی را در سایر حوزه‌های فعالیت همچون عرصه گردشگری توسعه داده و در راستای ساخت یکی از بزرگ‌ترین هتل‌های پنج ستاره مالزی در شهر ملاکا به نام هتل «مظفر» که تنها هتل حلال و اسلامی مالزی است، اقدام کرد. این هتل با بهره مندی از هنر هنرمندان قرآنی مؤسسه یایاسان رستو در سپتامبر ۲۰۱۷ افتتاح شد.

عید/داتوک عبداللطیف میراسا؛ مرد انگیزه و عمل قرآنی در مالزیهتل مظفر؛ تنها هتل حلال مالزی

مسجد مزین به هزار صلوات

از سوی دیگر وی با ساخت یک مسجد با استفاده از طراحی‌های هنرمندان قرآنی مالزی در مرکز کتابت و نشر یایاسان رستو و استفاده از هزار صلوات در تزیین داخل و خارج این مسجد، تحول شگفت انگیزی در ساخت مسجد در جزیره «پانکور» ایجاد کرده که درخواست ساخت مساجد دیگر در نقاط دیگر مالزی با طراحی هنرمندان این مرکز را در پی داشته است.

افتتاح بزرگ‌ترین مرکز چاپ قرآن جنوب شرق آسیا

داتوک عبداللطیف میراسا از سال ۱۳۹۴ با حمایت دولت مالزی نسبت به ساخت بزرگ‌ترین مرکز چاپ و تولید قرآن کریم در جهان پس از مجموعه مدینه در مساحتی بیش از شش هکتار در شهر پوتراجایا، پایتخت سیاسی مالزی همت گمارد. این مرکز بزرگ‌ترین مرکز چاپ قرآن جنوب شرق آسیا به شمار می‌آید. سفر به کشورهای مختلف برای تهیه دستگاه‌های مجهز نشر و چاپ قرآن کریم با آخرین تجهیزات فنی و ارتباط با فعالان قرآنی در این حوزه در کشورهای مختلف همچون ایران از فعالیت‌های پر تلاش این مرد عرصه عمل در حوزه قرآن کریم بوده است.

وی با نظارت بر ساخت این مجموعه و تهیه دستگاه‌های چاپ در این سال‌ها برای رسیدن به بزرگ‌ترین هدف خود تلاش‌های بسیار کرد و در نتیجه این تلاش‌ها در نهایت در ۲۰ خرداد ۹۶ با حضور احمد زاهد حمیدی، معاون نخست وزیر مالزی، فاز اول مجموعه بزرگ چاپ و تولید قرآن کریم در جهان افتتاح شد.

عید/داتوک عبداللطیف میراسا؛ مرد انگیزه و عمل قرآنی در مالزیبزرگ‌ترین مرکز چاپ قرآن جنوب شرق آسیا در مالزی

در مراسم افتتاح مرکز نشر قرآن کریم مالزی «احمد زاهد حمیدی»، معاون سابق نخست وزیر مالزی هدف از ساخت مرکز تولید و چاپ قرآن در مالزی را رقابت با کشورهایی که در این زمینه فعال هستند، برشمرد و گفت که این بخشی از تلاش این کشور برای برجسته کردن مالزی به عنوان یک کشور میانه رو و ایفای نقش در حرکت به سمت توسعه اسلام است.

هزینه ساخت این مرکز ۶۰ میلیون رینگیت (بیش از ۱۴ میلیون دلار) برآورد شده بود که شامل ساخت بنا، تجهیزات صفحه بندی و چاپ می‌شود.

عید/داتوک عبداللطیف میراسا؛ مرد انگیزه و عمل قرآنی در مالزیدستگاه‌های چاپ بزرگ‌ترین مرکز چاپ قرآن جنوب شرق آسیا

آمار در خصوص تعداد قرآن‌هایی که انتظار می‌رود سالیانه در این مرکز چاپ شود متناقض است. سال ۱۳۹۳ در زمان تصویب بودجه اعلام شد قرار است سالیانه یک میلیون نسخه قرآن کریم در این مرکز چاپ و در جهان توزیع شود، اما آماری که نخست وزیرسابق مالزی در سال ۱۳۹۴ ارائه کرد حکایت از چاپ سه میلیون جلد قرآن در سال داشت و در مراسم افتتاحیه مجددا معاون سابق نخست وزیر و وزیر کشور مالزی عدد یک میلیون نسخه را اعلام و بیان کرد که در این مرکز ۷۰ درصد نیاز داخلی و ۳۰ درصد نیاز قرآن کریم مسلمانان خارجی در منطقه را تأمین خواهد کرد.

چاپ ۱۵۰۰ جلد قرآن در یک ساعت

این مجموعه شامل مرکز نمایشگاه قرآن، فضاهای آموزش مهارت‌های قرآنی، کافه تریا، مرکز چاپ و اداره و مدیریت است. دستگاه‌های این مرکز قادر است در هر ساعت بیش از ۱۵۰۰ جلد قرآن را منتشر کند. کتابت، طراحی و ویرایش قرآن در مرکز یایاسان رستو در شاه عالم انجام می‌گیرد و چاپ و نشر قرآن در مرکز نشر در شهر پوتراجایا ادامه خواهد یافت.

عید/داتوک عبداللطیف میراسا؛ مرد انگیزه و عمل قرآنی در مالزیداتوک عبداللطیف میراسا

در زمانی که موج افراط‌گرایی دینی و تفرقه و تنفر در میان کشورهای اسلامی موج می‌زند عشق،  تلاش و جدیت افرادی چون داتوک عبدالطیف میراسا در عرصه قرآنی و فعالیت‌های انسانی که فصل مشترک مسلمین جهان است و زمینه همبستگی و نزدیکی همکیشان مسلمان را ایجاد می‌کند، می‌تواند بارقه‌ای از امید را در همه ایجاد کند و با وجود چنین افرادی است پیام معنویت و صلح جهان اسلام به گوش جهانیان خواهد رسید.

عید/داتوک عبداللطیف میراسا؛ مرد انگیزه و عمل قرآنی در مالزیاز راست: عبداللطیف میراسا، رئیس بنیاد چاپ قرآن مالزی، عباس خامه‌ یار، معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، علی محمد سابقی، رایزن فرهنگی ایران در مالزی و عبدالرضا عالمی، نگارنده مطلب

انتهای پیام

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورزشی

ورزشی