دیدارهای دانشجویان با مسئولان به شورای نگهبان رسید/ روایت مشهدی‌ها از اتاق و پذیرایی ساده آیت‌الله جنتی

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو- امید ملایی؛ این روز‌ها بازار جلسات خصوصی تشکل‌های دانشجویی با مسئولین داغ است و دانشجویان و حتی مسئولین ترجیح می‌دهند در فضایی به دور از حواشی رسانه‌ای و به‌صورت درون دانشگاهی مطالبه کنند و در مقابل البته پاسخ هم بشنوند، روز گذشته در ادامه‌ همین جلسات خصوصی تعدادی از نمایندگان تشکل‌های دانشجویی مشهد به نمایندگی از دانشجویان دانشگاه‌های مشهد به تهران رفتند و در جلسه‌ای دو ساعته دغدغه‌های خود را با آیت‌الله جنتی مطرح کردند.    برای بررسی جزئیات این جلسه دانشجویی با تعدادی از حاضرین این جلسه گفتگو کردیم.   شورای نگهبان سرمایه اجتماعی و مردمی خود را حفظ کند/ آیت‌الله جنتی: نسبت به وضعیت دانشگاه‌های مشهد رضایت دارم ابوالفضل عباسی، دبیر شورای تبین مواضع بسیج دانشجویی خراسان رضوی در خصوص این جلسه در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجو در مشهد، گفت: در این جلسه به آیت‌الله جنتی گفتیم که شورای نگهبان به عنوان نگهبان نظام اسلامی، سرمایه اجتماعی و مردمی دارد و این سرمایه اجتماعی باید حفظ و تقویت شود.   عباسی ادامه داد: برای این موضوع هم ما چند راهکار پیشنهاد دادیم و به ایشان گفتیم که شورای نگهبان به کار تبیینی روی آورد و مصوباتی را که در این شورا بررسی می‌شود، با دلیل تبیینی رد یا تصویبش را اعلام کند تا اقبال عمومی به شورای نگهبان بیشتر شود.

دبیر شورای تبین مواضع بسیج دانشجویی خراسان رضوی بیان کرد: همچنین در این جلسه پیشنهاد شد که ارتباط شورای نگهبان از طریق دفاتر استانی با تشکل‌های فرهنگی و دانشجویی تقویت شود؛ در این جلسه مطرح کردیم که رهبری سیاست‌های کلی نظام را ابلاغ می‌کنند و مجمع تشخیص مصلحت نظام وظیفه نظارت بر این سیاست‌ها را دارد، اما از طرفی باتوجه به وظایف شورای نگهبان بخشی از پیگیری و نظارت‌ها هم بر این سیاست‌ها بر عهده شورای نگهبان است، مثلا در خصوص قانون بودجه اعلام کردیم که این قانون با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در بخش‌هایی در تناقض است که اگر شورای نگهبان در این خصوص ورود کند می‌شود بخشی از آن را اصلاح کرد.

وی اظهار کرد: همچنین در بخش دیگری به سیاست‌های انتخابات که توسط رهبری ابلاغ شد اشاره کردیم و گفتیم که بخشی از این سیاست‌ها مستقیما به شورای نگهبان برمی‌گردد و از این شورا خواستیم که شاخص‌ها و همچنین برنامه‌های خود را در این زمینه به صورت شفاف اعلام کند؛ در این موضوع مسئله استانی شدن انتخابات را مطرح کردیم که این موضوع با سیاست‌های کلی انتخابات همخوانی ندارد.

عباسی بیان کرد: همچنین در این جلسه مطرح کریم که یکی از وظایف دیگر شورای نگهبان این است که انتظام عملی کاندید‌اهای انتخابات را به ولایت فقیه مشخص کند، خیلی از مسئولین که در کشور حضور دارند در کلام این موضوع را اعلام می‌کنند، اما در عمل نمی‌بینیم که رفتارشان به معنای التزام عملی به ولایت فقیه باشد و در این زمینه شورای نگهبان باید نظارت کند و جلوی ظلمی که به رهبری می‌شود را در این خصوص بگیرد.

دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی خراسان رضوی افزود: در این جلسه همچنین خطاب به آیت الله جنتی اعلام کردیم که تشکل‌های دانشجویی این آمادگی را دارند که در خصوص مطالبه از مسئولان و همچنین ارائه راهکار در خصوص چالش‌های موجود به شورای نگهبان کمک کنند، در بخش دیگری از صحبت‌ها هم از شورای نگهبان به خاطر اقدام انقلابی که در خصوص رد لوایح استعماری داشتند تشکر کردیم و همچنین اعلام کردیم که شورای نگهبان این لوایح بین المللی را از لحاظ حقوقی به صورت کامل بررسی کند و صرفا به متن بسنده نکند.

وی ادامه داد: در بخش دیگری از صحبت‌ها هم به عملکرد شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی اشاره کردیم و گفتیم این شورا باید به صورت مردمی مدیریت بشود و نقش این تشکل‌ها در مناسبت‌های انقلابی برجسته شود و امروز شاید در حدی این طور نیست و در این خصوص از آیت الله جنتی درخواست کردیم که این موضوع را هم تذکر بدهند و هم پیگیری کنند.

عباسی گفت: حضرت آیت الله جنتی در ابتدای صحبت‌های خود به دانشجویان و مردم مشهد سلام رساندند و صحبت‌های خود را آغاز کردند و در خصوص شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی اعلام کردند که مشکلات را قبول دارند و می‌دانند که ممکن است بعضا ضعف‌های وجود داشته باشد؛ ایشان اعلام کردند که باید شورایی متشکل از تشکل‌های دانشجویی و شهری در شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی تشکیل شود و نظرات این تشکل‌ها در خصوص مسائل راهپیمایی بررسی شود.

دبیر شورای تبین مواضع بسیج دانشجویی خراسان رضوی تصریح کرد: همچنین آیت الله جنتی به مسئله کنوانسیون‌های بین المللی اشاره کردند و فرمودند که این کنوانسیون‌ها در مجمع تشخیص مصلحت نظام در حال بررسی است و متاسفانه آقایان دولتی در خصوص پالرمو مرتب اعلام می‌کنند که اگر به این لایحه نپیوندیم کشور دچار مشکلات اقتصادی می‌شود و متاسفانه تضمینی نیز نمی‌دهند که با تصویب این لوایح استعماری مشکلات اقتصادی حل شود اما ما معتقدیم که با نگاه به داخل و حتی رد این لوایح قطعا کشور دچار مشکلات اقتصادی نمی‌شود.  

وی بیان کرد: آیت الله جنتی در خصوص روند مذهبی دانشگاه‌های مشهد ابراز رضایت کردند و اعلام کردند که از وضعیت دانشگاه‌های مشهد خوشحال هستند.

عباسی همچنین گفت: در ادامه این جلسه با تدبیر حضرت آیت الله جنتی آقای ره‌پیک، عضو حقوقدان شورای نگهبان در خصوص شورای نگهبان توضیحات مفصلی را دادند که در بخشی از صحبت‌های خود به موضوع رد cft اشاره کردند و گفتند این لایحه در شورای نگهبان به صورت مفصل و منطقی بررسی شده است و نظرات مشروع دلایل رد این موضوع را هم به مسئولین دولتی انتقال دادیم.   فکر می‌کنیم که از قبل از انقلاب اتاق آیت الله جنتی تغییر نکرده باشد! سجاد کمالی نیا، نماینده دانشجویان در این جلسه هم در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجو در مشهد، از حواشی این جلسه گفت: برخورد آیت الله جنتی با دانشجویان بسیار گرم و صمیمی بود، ایشان تشکر کردند که این همه راه را دانشجویان از مشهد به تهران آمدند و ما عملا شاید قبل از ورود به جلسه این برخورد را انتظار نداشتیم.

کمالی نیا افزود: پذیرایی این جلسه هم چای، سیب و پرتغال بود و اتاق آیت الله جنتی هم بسیار ساده بود که ما فکر می‌کنیم که از قبل از انقلاب این اتاق تغییری نکرده باشد، یکی از نکات جالب اتاق آیت الله جنتی وسایل استراحت ایشان بود که نشان می‌داد گا‌ها ایشان به صورت شبانه روزی در این اتاق هستند و پیگیر کار‌ها می‌شوند.

نماینده دانشجویان مشهدی در این جلسه اظهار کرد: یکی از نکات طنزی که آیت الله جنتی در این جلسه به آن اشاره کردند این بود که پس از انتخابات مجلس و ثبت نام تعداد زیادی از متقاضیان برای کاندید شدن در این انتخابات برخی از مسئولین دولتی اعلام کردند که این موضوع حماسه ثبت نام بوده که ایشان اعلام کردند که خیر این حماسه نبود این فاجعه بود!

وی در ادامه گفت: نکته جالب توجه دیگر این بود که ایشان توجه ویژه‌ای به تشکل‌های دانشجویی داشتند و بلافاصله بعد از حضور ما مسئولین شورای نگهبان و شورای هماهنگی را برای پاسخگویی به دانشجویان به جلسه فراخواندند.

گفتنی است، در این جلسه علی سهیلی، نماینده تشکل‌های شهری مشهد، ابوالفضل عباسی، دبیر شورای تبین مواضع استان خراسان رضوی، مصطفی سلیمانی نسب، نماینده جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه‌های مشهد، علی سهرابی، نماینده انجمن اسلامی شاخه تحکیم وحدت دانشگاه‌های مشهد و سجاد کمالی نیا، نماینده بسیج دانشجویی دانشگاه‌های مشهد حاضر بودند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورزشی

ورزشی