۲۷ مرداد ، ۱۳۹۸

ریابکوف: تعیین ضرب‌الاجل آمریکا درباره پیمان موشکی غیرقابل قبول است

– اخبار بین الملل –

به گزارش سپهر نیوز به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که "سرگئی ریابکوف" معاون وزیر امور خارجه این کشور روز جمعه (دیروز) در کنفرانس‌های مطبوعاتی جداگانه و غیرعلنی برای دیپلمات‌ها و کارکنان سفارت‌های کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی، کشورهای عضو گروه بریکس (شامل: برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی) و همچنین دیپلمات‌های کشورهای عضو اتحادیه اروپا، خواستار ادامه تلاش‌ها برای حفظ پیمان مربوط به نابودی موشک‌های دارای برد کوتاه و متوسط شد.

معاون وزیر خارجه روسیه در این نشست‌ها، ضمن تشریح مواضع مسکو درباره این توافقنامه مهم دوجانبه راهبردی، ادعاهای طرف آمریکایی درباره نقض این پیمان از سوی روسیه را بی پایه و اساس نامیده و تعیین ضرب‌الاجل برای اجرای درخواست های آمریکا از سوی مسکو که در واقع تلاشی به منظور پنهان کردن موارد نقض این پیمان از سوی خود واشنگتن است را غیرقابل قبول نامید.

بر اساس اطلاعات وزارت خارجه روسیه، ریابکوف توجه دیپلمات‌های خارجی را به این مسئله جلب کرد که آمریکا پیشنهادات طرف روسی درباره شفاف سازی متقابل برای از بین رفتن نگرانی‌های دوطرف را رد کرده است.

معاون وزیر خارجه روسیه در این نشست‌ها تاکید کرد که از بین رفتن این توافقنامه مهم از سوی واشنگتن که یکی از سنگ‌های زیربنای ثبات و امنیت راهبردی در جهان به شمار می‌رود، عواقب جدی برای کل سیستم امنیت بین المللی خواهد داشت.

درخواست آلمان از روسیه برای نجات پیمان موشکیناتو خود را برای خروج آمریکا از پیمان موشکی آماده می‌کندواکنش سناتورهای روس به خروج آمریکا از پیمان موشکی

طبق اطلاعات این خبرگزاری، سفرای کشورهای عضو اتحادیه اروپا از ارائه هر نوع تفسیری درباره کنفرانس مطبوعاتی ویژه سرگئی ریابکوف درباره اوضاع پیرامون پیمان موشکی خودداری کردند. تنها کسی که نظر خود درباره این نشست را اعلام کرد، سفیر جمهوری اسلواکی در مسکو بود که این کنفرانس را جالب نامیده و تنها یادآور شد: «بحث خوبی صورت گرفت و ما به خاطر سازماندهی این نشست از مقامات مسکو قدردانی می‌کنیم.»

سفرای کشورهای هند، برزیل، چین و آفریقای جنوبی (اعضای گروه بریکس) نیز در پاسخ به سئوال خبرنگاران، از فاش کردن جزییات کنفرانس مطبوعاتی معاون وزیر خارجه روسیه خودداری کردند.

لازم به یادآوری است، "مایک پامپئو" وزیر خارجه آمریکا در اواخر سال گذشته میلادی ضرب‌الاجل ۶۰ روزه‌ای برای روسیه تعیین کرد که اگر مسکو طی آن به درخواست‌های واشنگتن پاسخ مثبت ندهد، واشنگتن دیگر به تعهدات خویش در چارچوب این توافقنامه پایبند نخواهد بود. 

"آندریا تامپسون" معاون وزیر خارجه آمریکا در زمینه کنترل تسلیحات و امنیت بین المللی نیز روز چهارشنبه بعد از مذاکرات خود با همتای روسی خود در ژنو، اعلام کرد که آمریکا از تاریخ دوم فوریه (۱۳ بهمن ماه)، دیگر به تعهدات خویش در قبال پیمان نابودی موشک‌های برد کوتاه و متوسط عمل نخواهد کرد، مگر آنکه طرف روسی در این فرصت دلایل محکمی برای اثبات اجرای تعهداتش ارائه دهد.

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورزشی

ورزشی