صهیونیست‌ها ظرف ۳ ماه ۱۱ کودک فلسطینی را شهید کرده‌اند

به گزارش سپهر نیوز. سپهر قم به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری فارس، بر اساس آمار منتشر شده توسط سازمان‌های حقوق بشری، در سه ماهه گذشته از سال جاری میلادی، ۱۱ کودک فلسطینی به ضرب گلوله اشغالگران صهیونیست شهید شده‌اند، در حالی که ۲۵۰ کودک فلسطینی هم هنوز در زندان‌های رژیم اشغالگر هستند؛ این آمار مصادف با امروز پنج شنبه ۵ آوریل که روز کودک فلسطینی نامگذاری شده، منتشر شده است.

کمیته بین المللی دفاع از کودکان فلسطینی در بیانیه‌ای خبری با اشاره به آمار کودکان شهید و زندانی فلسطینی، نوشته است که مقامات رژیم اشغالگر اسرائیل به شکلی «آشکار و نظام‌مند حقوق اساسی کودکان فلسطینی نظیر حیات، آمورش، آزادی و زندگی ایمن و غیره را نقض کرده‌اند.»

این کمیته افزود: «رژیم صهیونیستی با تخریب خانه‌ها یا اخطار به تخریب آن، گرفتن حق آموزش از کودکان با تخریب مدارس یا حمله به مدارس، حمله به دانش آموزان هنگام عزیمت به مدرسه یا بازگشت از آنجا یا هنگام حضور آنها در کلاس درس یا شلیک گاز اشک آور یا بمب‌های صوتی به سوی کودکان یا تعقیب و بازداشت و تهدید دائمی برای جلوگیری از حیات روزمره آنها توسط سربازان و شهرک نشینان جنایاتی را در حق کودکان فلسطینی رقم زده که نیازمند مجازات و محاکمه عوامل آن است.»

به گزارش سپهر نیوز. سپهر قم به نقل از وبگاه خبری «عرب۴۸» براساس آمارها، هر سال بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ کودک بین سن ۱۲ تا ۱۷ ساله فلسطینی بازداشت و در دادگاه‌های نظامی رژیم اشغالگر محاکمه شده و مورد بازجویی نظامیان قرار می‌گیرند.

کمیته بین المللی دفاع از کودکان فلسطین تاکید کرد: «همه این رفتارهای رژیم صهیونیستی نقض آشکار حقوق کودکان فلسطینی و کنوانسیون حقوق کودک است که اسرائیل از سال ۱۹۹۱ امضا و تصویب کرده و لازم الاجراست، و همچنین اعلامیه جهانی حقوق بشر که بخشی از قوانین بین المللی است و برای اسرائیل الزام آور است.»

به گفته این کمیته، این مسئله تأیید می‌کند که مصونیتی که نیروهای رژیم اشغالگر اسرائیلی از آن برخوردارند و اطلاع قبلی آنها از اینکه لازم نیست پاسخگوی رفتارشان باشند، آنها را به ادامه نقض حقوق کودکان فلسطین و تشدید آن تشویق می‌کند. این بیانیه می‌افزاید: «این امر مداخله جامعه بین المللی را می‌طلبد تا اقدامات فوری را برای دستگیری همه عوامل جنایات اسرائیلی‌ها در کشتار کودکان فلسطینی و یا ایجاد معلولیت‌های دائمی که نقض مستقیم قوانین بین المللی است، اتخاذ کند.»

کمیته امور اسرا و آزادگان فلسطینی هم در این مورد گفته است: «۲۵۰ کودک زیر ۱۸ سال فلسطینی در زندان‌های رژیم صهیونیستی، اسیر و در معرض تمام انواع ظلم و ستم، شکنجه و رفتارهای  تحقیر آمیز هستند.»

در بیانیه‌ای که این کمیته امروز پنج شنبه صادر کرد، آمده است، نیروهای اشغالگر اسرائیل از زمان آغاز انتفاضه الاقصی در سپتامبر سال ۲۰۰۰ حدود ۱۰،۰۰۰ کودک فلسطینی را دستگیر کرده‌اند، که بسیاری از آنها هجده سالگی را پشت سر گذاشته و هنوز هم در اسارت هستند.

از زمان آغاز جنبش مردمی در اکتبر ۲۰۱۵، تعداد کودکان فلسطینی که در زندان به سر می‌برند، به بالاترین سطح خود افزایش یافته و در برخی ماه‌ها به بیش از ۴۰۰ کودک رسیده است.

«یاسر عرفات»، رئیس فقید تشکیلات خودگردان فلسطین در نخستین کنفرانس کودک فلسطینی در ۵ آوریل ۱۹۹۵ اعلام کرد که تعهد خود را به کنوانسیون بین المللی حقوق کودک اعلام کرده و روز ۵ آوریل را روز کودک فلسطینی نامگذاری می‌کند. دولت فلسطین در تاریخ ۲ آوریل ۲۰۱۴ کنوانسیون حقوق کودک را تصویب کرد .

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورزشی

ورزشی