عملکرد ۹۷ تعاونی ها زیر ذره بین آمار/هر تعاونی ۱۶ نفر را سر کار بُرد

– اخبار اقتصادی –

به گزارش سپهر نیوز. سپهر قم به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، آمارهای ثبتی وزارت تعاون نشان می دهد که  در سال ۹۷ حدود ۳۹۰۰ تعاونی در گرایش های مختلف تولیدی، توزیعی و خدماتی فعالیت داشته اند که سهم هر یک به ترتیب ۴۱درصد، ۳۳درصد و ۲۵ درصد را به خود اختصاص داده اند . این تعداد تعاونی ها توانسته اند، حدود ۷۲ هزار عضو جدید و حدود ۶۲۵۰۰ نفر فرصت های شغلی جدید را در کل کشور ایجاد کنند.  در واقع بطور متوسط هر تعاونی زمینه ایجاد  اشتغال ۱۶ نفر را مهیا کرده اند که نشان از ظرفیت ایجاد اشتغال تعاونی‌ها با کمترین سرمایه و زودبازده بودن تعاونی دارد.

عبور از سد تحریم با راهبری اقتصاد تعاونی

به گزارش سپهر نیوز. سپهر قم به نقل از واحد آمار اتاق تعاون ایران، در بین استانهای کشور استان فارس و خراسان رضوی  به ترتیب با ثبت  424 و ۳۴۶  ثبت تعاونی در بین کلیه استانها  بیشترین ثبت را داشتند.

همچنین بیشترین تعداد تعاونی های ثبت شده براساس رشته فعالیت ها “کشاورزی” با تعداد ۱۲۰۲ واحد است. بنابراین تاثیر بخش تعاون در تولید کالاهای استراتژیک کشور و ایجاد اشتغال در این حوزه را آشکار می کند همچین در سال ۱۳۹۷ تعداد ۲۰ تشکل اتحادیه  در کل کشور به ثبت رسید.

بخش تعاون به عنوان اقتصاد مردم نهاد که با سرمایه مردم و برای مردم و با مدیریت خودشان فعالیت می کنند، می توانند در تحقق شعار سال ۱۳۹۸″رونق تولید “نقش مهمی داشته باشد.

تعاونی ها که از نظر بعد اقتصادی، سیاسی و اجتماعی دارای کارکرد منحصر به فرد برای تحقق عدالت، آزادی و تکریم ارزشهای اخلاقی است مهمترین راهکار توسعه کشور است که باید در دستور کار جدی سیاستگذاران قرار گیرد.

بخش تعاون دارای ظرفیت های بی نظیری مانند وجود زنجیره تولید تا مصرف با مشارکت تعاونیهای تولیدی و توزیعی در سطح داخلی و بین المللی است و در رشد اقتصادی، اشتغال مولد ، همبستگی اجتماعی و تمرکز سرمایه های خرد نقش مهمی در اقتصاد مقاومتی دارد.

به گفته مدیر آمار اتاق تعاون ایران، بخش تعاون در سال ۱۳۹۷ با تمام نواسات اقتصادی و تحمل فشارهای داخلی و بین المللی توانسته است مسیر خود را هر چند آهسته  ولی مداوم در ایفای نقش اقتصادی – اجتماعی خود ایفا کند.

وی ادامه داد: نفوذ و ورود به عرصه های دانش و صنایع نوین توسط تعاون های دانش بنیان و تعاونی های متخصصین با ثبت ۲۸ تعاونی در سال ۱۳۹۷ می تواند در بهر گیری از علم روز دنیا و کارآفرینی و  ایجاد بازارهای ملی  و بین المللی و تحقق سهم مناسب از اقتصاد جستجو کرد.

یکی از مهمترین کارکردهای بخش تعاون تسهیل در حضور بانوان در عرصه های اقتصادی است. بخش تعاون در سال ۱۳۹۷ حدود ۶۳۰ تعاونی بانوان در عرصه های مختلف اقتصادی به ثبت رسیده است که موجب اشتغال ۱۵ هزار نفر را در این تعاونی های بوجود آورده است.

در نهایت بخش تعاون به دلیل فراگیری، انعطاف پذیری بیشتر، تحرک و پویایی، پایین بودن حجم سرمایه گذاری و تنوع و گستردگی در اجرایی شدن شعار سال ۱۳۹۷می تواند نقش مهمی داشته باشد.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورزشی

ورزشی