فراخوان چهاردهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان منتشر شد

– اخبار استانها –

به گزارش سپهر نیوز. سپهر قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از کردستان، فراخوان چهاردهمین جشنواره بینالمللی تئاتر خیابانی مریوان منتشر شد؛ موضوع این جشنواره آزاد و محورهای مورد تاکید تئاتر خیابانی و دیگرگونه‌های اجرایی عبارت از وفاق و انسجام اجتماعی، ترویج نشاط اجتماعی و روحیه امیدواری، موضوعات شهروندی و معضلات شهری، محیط‌زیست، منابع‌طبیعی و ثروت‌های ملی با تأکید بر حفظ جنگل‌ها، ترویج هنر دینی و آموزش مفاهیم ارزشی و شناسایی استعدادها با تأکید بر زندگی و سیره پیامبر گرامی اسلام(ص)، ترویج فرهنگ صلح و دوستی و احترام متقابل بین ملت‌ها و آگاهی‌بخشی و دانش‌افزایی درباره آسیب‌های اجتماعی ناشی از اعتیاد، بیکاری، طلاق و تلاش در پیشگیری از این آسیب‌ها است.

چهاردهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی شهریورماه امسال در هشت بخش شامل مسابقه ایران، دیگرگونه‌های اجرایی، نمایش‌های آیینی و سنتی، مسابقه تئاتر ملل، تئاتر کودک و نوجوان، مهمان (برگزیده جشنواره‌های سراسری تئاتر خیابانی)، پژوهش و کارگاه‌های آموزشی در مریوان برگزار می‌شود.

بخش مسابقه ایران به‌صورت رقابتی برگزار و سقف پذیرش نهایی آثار در آن ۱۶ نمایش است؛ آثار متقاضی این بخش می‌بایست تا پیش از این در هیچ جشنواره‌ای شرکت نکرده و تا پیش از مهلت ارسال آثار، حداقل پنج اجرای عمومی را پشت سر گذاشته باشند. 

در بخش دیگر گونه‌های اجرایی، سقف پذیرش آثار چهار نمایش است؛ آثار متقاضی حضور در این بخش می‌بایست صرفا برای اجرا در جشنواره چهاردهم تولید شده باشند.

بخش نمایش‌های آیینی و سنتی به صورت رقابتی برگزار و براساس انتخاب هیئت داوران در هر کدام از بخش‌های تحقیق و پژوهش آیین‌ها، کارگردانی، طراحی فضای نمایشی و موسیقی به برگزیدگان جوایزی اهدا خواهد شد؛ سقف پذیرش اثر در این بخش پنج نمایش و حداکثر تعداد اعضای هر گروه ۱۲ نفر است و باید آثار متقاضی این بخش تا پیش از این در هیچ جشنواره‌ای شرکت نکرده باشند.

مسابقه تئاتر ملل نیز به‌صورت رقابتی برگزار و گروه‌های نمایشی ایرانی هم می‌توانند آثار خود را جهت شرکت در این بخش به دبیرخانه ارسال کنند؛ سقف پذیرش گروه‌های ایرانی برای این بخش سه اثر است اما باید آثار گروه‌های ایرانی متقاضی در این بخش تا پیش از این در هیچ جشنواره‌ای شرکت نکرده باشند.

فاتح بادپروا، دبیر چهاردهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان شداولین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ایرانشهر برگزار می‌شود۱۶۱ اثر از ۲۰ استان به جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ارس ارسال شد

دبیرخانه جشنواره در بخش تئاتر کودک و نوجوان، پذیرای نمایش‌های تولید شده متقاضیانی خواهد بود که به‌صورت نسخه تصویری ارائه شوند و سقف پذیرش اثر در این بخش، سه نمایش است. 

ستاد برگزاری جشنواره با هماهنگی دبیرخانه جشنواره‌های اداره‌کل هنرهای نمایشی و رایزنی با دبیران جشنواره‌های سراسری تئاتر خیابانی کشور در نظر دارد برای بخش مهمان از میان آثار معرفی شده، از پنج اثر برتر نمایش خیابانی دعوت و دو اثر برتر را به جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر معرفی کند. 

گفتنی است؛ علاقه‌مندان به حضور در بخش پژوهش می‌توانند مقالات تخصصی خود را با موضوعات مرتبط با تئاتر خیابانی به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند؛ مقالات ارسالی نباید تاکنون به چاپ رسیده باشند؛ ترجمه مقالات تخصصی حوزه تئاتر خیابانی نیز در این بخش پذیرفته خواهد شد. 

همچنین ستاد برگزاری جشنواره با هدف ارتقای بنیه علمی این حوزه از تئاتر، کارگاه‌های آموزشی تئاتر بیرونی را با حضور اساتید داخلی و خارجی برگزار می‌کند. 

مهلت ارسال لوح فشرده آثار بخش مسابقه ایران، دیگر گونه‌های اجرایی، آیینی و سنتی، تئاتر ملل، کودک و نوجوان و اصل پژوهش‌ها (مقالات تخصصی) تا ۲۵ تیرماه است و اسامی نمایش‌های برگزیده دهم مردادماه امسال اعلام خواهد شد. 

دبیرخانه دائمی جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی در فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مریوان فعال است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورزشی

ورزشی