قم|مساجد و قرآن‌پژوهان نقش مهمی در تحقق بیانیه گام دوم انقلاب دارند

– اخبار استانها –

به گزارش سپهر نیوز. سپهر قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، حجت‌الاسلام محمد فاکر میبدی در نشست علمی تخصصی اساتید قرآنی با موضوع نقش جامعه قرآنی در تحقق گام دوم انقلاب اسلامی با محوریت مساجد شامگاه که در بیت علامه طباطبایی برگزار شد، اظهار داشت: هدف نشست این است که نقش مساجد و قرآن در تحقق گام دوم انقلاب از دیدگاه قرآن‌پژوهان و نحوه فعالیت مسجد و قرآن و قرآن‌پژوهان در تحقق بیانیه گام دوم انقلاب مشخص شود.

وی با بیان اینکه هر کجا مسجدی ساخته شود نخستین کتابی که در آن می‌آید قرآن است، افزود: به‌عنوان نقطه مرکزی کتاب‌های دیگر شامل ادعیه، نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه به دور آن جمع و کتابخانه مساجد تشکیل می‌شود و هر قومیت، ملیت، طبقه و سن وسالی در قرآن و زبان قرآن مشترک هستند.

دبیر نشست اساتید قرآنی در تحقق گام دوم انقلاب ادامه داد: باید نقش کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد، کتاب قرآن، عنصر قرآن‌پژوهی و قرآن‌پژوهان مشخص شود و با این شاخص‌ها اهتمام کنیم تا بیانیه گام دوم انقلاب را قرآن و بیانیه و مساجد را به هم متصل کنیم.

فاکر میبدی با بیان اینکه مسجد جایگاه قرآن است زیرا قرآن برای زندگی بشریت جامع است، گفت: از هر قشری هم در مسجد می‌آیند لذا این مکان هم جامع است و این دو جامعیت می‌تواند به هم پیوند بخورد و یک متخصص آموزش قرآن از جامعیت قرآن برای قشر خاصی استفاده کند.

وی افزود: باید فعالیت‌های قرآنی را به‌گونه‌ای پیش بریم که بدانیم در چند سال آینده در گام دوم انقلاب تا چه حد پیشرفت داشته‌ایم.

دبیر نشست اساتید قرآنی در تحقق گام دوم انقلاب تصریح کرد: بیانیه گام دوم انقلاب از موارد مهمی است که به‌عنوان منشور انقلاب در ۴۰ سالگی دوم و نقشه پیش روی ما در راستای رسیدن به اهداف انقلاب اسلامی در عرصه داخلی و خارجی، به قدری ارزشمند و از جایگاه بالایی برخوردار است که همایش‌های بزرگ علمی می‌طلبد تا راهکارهای تحقق آن به لحاظ علمی و عملی بررسی شود.

فاکر تصریح کرد: این بیانیه باید مورد کنکاش قرار گیرد تا ببینیم که چه باید کرد زیرا مباحثی که مقام معظم رهبری بیان کردند تغذیه خوبی برای مجامع علمی و آموزشی و پژوهشی ما است و شاهد عملی شدن آن شویم.

وی عنوان کرد: مسجد جایگاه قرآن است و اگر کار دیگری انجام می‌شود باید در راستای اقدامات قرآنی باشد و حتی اگر شاعری ترجمه و آموزه‌های قرآنی را به صورت شعر درآورد جایگاه آن شعر در مسجد هست.

 

۲۴ هزار کانون فرهنگی وهنری مساجد در کشور مشغول فعالیت هستند

مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان قم نیز با بیان اینکه ۲۴ هزار کانون فرهنگی وهنری مساجد در کشور مشغول فعالیت هستند، گفت: ۱۲ هزار کتابخانه و ۱۵۰۰ خانه نور در کشور داریم که کتابخانه و مرکز تخصصی قرآن است و دو هزار مربی قرآنی داریم.

‌حجت‌الاسلام سعید روحانی ‌‌اظهار داشت: باید مشخص شود که وظیفه و اقدامات جامعه قرآنی در خصوص تحقق گام دوم انقلاب چیست و جهت‌گیری فعالیت‌های قرآنی در مساجد چه باشد و همچنین نقش قرآن و مساجد در تحقق بیانیه گام دوم انقلاب چیست.

وی گفت: مقام معظم رهبری در بند شش بیانیه گام دوم انقلاب به افزایش چشمگیر معنویت و اخلاق در فضای عمومی جامعه اشاره می‌کنند و ادامه می‌دهند که رویکرد دینی و اخلاقی در جامعه اسلامی، دل‌های نورانی به‌ویژه جوانان را دگرگون کرد.

مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان قم افزود: رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی بیان کردند که مجاهدت‌های جوانان از جمله دفاع مقدس با ایثار همراه شد و ماجراهای صدر اسلام را آشکارا در منظر دید همگان قرار داد و مادران و پدران آنگاه‌که با جسم خونین فرزندان خود مواجه شدند مصیبت را با شکر همراه می‌کردند و مساجد و فضاهای دینی رونقی بی‌سابقه گرفت و صف اعتکاف و صف نوبت برای اردوهای جهادی جهاد سازندگی نماز حج پیاده‌روی اربعین افزایش چشم‌گیری پیدا کرد.

روحانی با بیان اینکه ۲۴ هزار کانون فرهنگی وهنری مساجد در کشور مشغول فعالیت هستند، گفت: ۱۲ هزار کتابخانه و ۱۵۰۰ خانه نور در کشور داریم که کتابخانه و مرکز تخصصی قرآن است و دو هزار مربی قرآنی داریم اما با همه این‌ها گاهی شاهد هستیم که در مساجد درخصوص فراگیری قرآن آن‌گونه که باید عمل نمی‌شود و ما در این خصوص راهکار می‌خواهیم.

وی با تأکید بر اینکه پیروزی انقلاب اسلامی مرهون مساجد بود، ادامه داد: امروزه با توجه به تبلیغات فضاهای مجازی مختلف در دنیا به دوران اولیه پیش از انقلاب برمی گردیم لذا برای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب باید ابتدا مردم را جذب مساجد کنیم و سپس القای آموزه‌های قرآنی انجام شود.

مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان قم با اشاره به نقش و اهمیت مساجد خاطرنشان کرد: مساجد پررونقی در کشور داریم اما برخی مساجد این‌گونه نیست و باید برای آن‌ها برنامه داشت.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورزشی

ورزشی