مسکو: آمریکا درصدد تضعیف نفوذ روسیه در جهان است

– اخبار بین الملل –

به گزارش سپهر نیوز. سپهر قم به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه «راسیسکایا گازیتا» امروز نوشت: وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه رسمی در تفسیر پیش‌نویس بودجه دولت آمریکا در تامین مالی مبارزه با «نفوذ روسیه» در مناطق خاصی از جهان که برای این منظور ۵۰۰ میلیون دلار در نظر گرفته شده، اعلام کرد که واشنگتن از تمامی بهانه‌های ممکن برای تضعیف نفوذ مسکو در عرصه جهانی استفاده می‌کند.

در این بیانیه آمده است: « بار دیگر شاهد نمونه زنده دیگری از اجرای سیاست رقابت ناعادلانه هستیم که آمریکایی‌ها به طور علنی درصدد از بین بردن امکان همکاری‌های متقابلا سودمند و مشارکت در عرصه‌های اقتصادی، انرژی و همچنین همکاری‌های نظامی-فنی و ممانعت از ارتقاء سطح شرکت‌های خود هستند.»

مقامات دیپلماتیک روسیه در عین حال تاکید کرده‌اند که در این رابطه هیچ مسئله جدیدی در سیاست آمریکا دیده نمی‌شود و برخوردهای دولت کنونی آمریکا در این جهت گیری در بسیاری از موارد ادامه همان سیاست دولت سابق این کشور است. چرا که بودجه آمریکا مدتهاست که سالانه برای کمک به کشورهای اروپای شرقی و حوزه نفوذ اتحاد جماهیر شوروی سابق، هزینه‌های گزافی را در نظر می گیرد تا در واقع به اهداف سیاسی خود در این مناطق نزدیک شود.

وزارت خارجه روسیه یادآور شده که طی سال های اخیر موج اقدامات روس هراسانه در واشنگتن به شکل مبارزه با «تهدیدات از جانب روسیه» شدت قابل توجهی یافته است.

مقامات دیپلماتیک روسیه به همتایان آمریکایی خود توصیه کردند تا به فکر اقداماتی برای تاثیرگذاری مثبت بر روابط دوجانبه باشند، نه آنکه هزینه‌های گزافی را صرف نظریات دروغین کنند.

در این بیانیه به کشورهایی که از واشنگتن کمک مالی دریافت می کنند، توصیه شده تا به نتیجه سیاست ریاکارانه آمریکا در کشورهایی نظیر عراق، لیبی و سوریه و همچنین تلاش کنونی آمریکا برای اجرای کودتای دولتی در کشور ونزوئلا را مورد توجه قرار دهند.

رقابت با روسیه و مقابله با نفوذ آن، اولویت بودجه دفاعی آمریکاستترامپ بودجه نظامی آمریکا را به ۷۵۰ میلیارد دلار افزایش می‌دهد

لازم به یادآوری است که در پیش‌نویس بودجه مالی دولت آمریکا برای سال مالی ۲۰۲۰، رقابت راهبردی با روسیه و چین، مقابله با نفوذ روسیه در اروپا، اورآسیا و آسیای مرکزی و همچنین کمک به کشورهای این مناطق برای کاهش وابستگی آنها به روسیه، جزو اولویت‌های در نظر گرفته شده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورزشی

ورزشی