۲ شهریور ، ۱۳۹۸

نشست ملی «چهل قلم» در قم برگزار شد


به منظور تجلیل از حجت‌الاسلام والمسلمین محدثی؛

نشست ملی «چهل قلم» در قم برگزار شدبه گزارش ایکنا از قم، آیین تجلیل از حجت‌الاسلام‌والمسلمین جواد محدثی از نویسندگان برجسته حوزوی در راستای طرح ملی «چهل قلم» در حوزه انقلاب اسلامی ظهر امروز، ۲۸ بهمن در تالار غدیر اداره کل کتابخانه‌های عمومی در قم برگزار شد.

در آغاز این مراسم تقی‌پورمتقی، عضو هیئت مدیره انجمن قلم حوزه با اشاره به اینکه صاحبان علم نسبت به دیگران برتری‌های بسیاری دارند، اظهار کرد: تکریم و تجلیل از یک عالم در حقیقت تجلیل و تکریم خداوند متعال و پیامبر است چراکه عالم در خط سیر این بزرگواران حرکت می‌کند.

وی با بیان اینکه حجت‌الاسلام‌والمسلمین محدثی در سال ۱۳۴۴ به فراگیری دروس حوزوی در مدرسه حقانی مشغول شدند، اضافه کرد: این شخصیت اوایل پیروزی انقلاب هفت سال در دانشگاه تدریس داشتند و تاکنون سابقه ۱۵ سال تدریس دروس حوزوی را در کارنامه خود به ثبت رسانده‌اند.

 

تأسیس مرکز ادبی حوزه در سال ۱۳۷۵

عضو هیئت مدیره انجمن قلم با اشاره به اینکه بیش از ۲۰۰ عنوان کتاب از جمله تحقیق، ترجمه، تألیف و شعر توسط حجت‌الاسلام‌والمسلمین محدثی تهیه شده است، بیان کرد: این شخصیت علمی بیش از ۳۰۰ عنوان مقاله دارد که این دستاوردها در مجموعه‌ها و عرصه‌های مختلف مورد استفاده قرار گرفته است.

پورمتقی از تأسیس مرکز ادبی حوزه در سال ۱۳۷۵ توسط حجت‌الاسلام‌والمسلمین محدثی یاد کرد و گفت: برخی از کتاب‌های این شخصیت به زبان‌های خارجی به‌ویژه آذری، اردو و انگلیسی ترجمه شده است.

همچنین، محمد اسفندیاری از اساتید شعر و ادب فارسی طی سخنانی با بیان اینکه با پیشرفت علوم، مجامع علمی و آموزشی به فکر عمومی سازی علم افتادند، تصریح کرد: در راستای تحقق این هدف، محتواهای متنوعی در کم‌ترین حجم به مردم ارائه شده است تا مردم در کم‌ترین زمان بتوانند بیشترین اطلاعات را دریافت کنند.

وی با اشاره به اینکه برای عمومی‌کردن دانش در دنیا گام‌های مختلفی برداشته شده است، مطرح کرد: این حرکت خلاف تصوری است که گذشته ما داشتند چراکه آن‌ها فکر می‌کردند که فضل و هنر در پیچیده‌نویسی است و ساده‌نگاری ناشی از ساده‌انگاری است.

اسفندیاری بیان کرد: آثار حجت‌الاسلام‌والمسلمین محدثی در چارچوب عمومی‌کردن معارف دینی است به همین علت برای شناخت این استاد بیشتر باید به جایگاه فعلی او توجه کنیم.

وی با بیان اینکه مخاطب اصلی آثار حجت‌الاسلام‌والمسلمین محدثی جوانان هستند، بیان کرد: آثار این شخصیت از عوام‌زدگی، خرافات و مقدس‌تراشی پیراسته است به همین علت به شیوه مطلوب مورد توجه مخاطب قرار گرفته است.

این نویسنده برجسته با اشاره به اینکه آثار حجت‌الاسلام‌والمسلمین محدثی از جمله آثار مفید ماندگار است، گفت: آثار کاربردی موضوع بسیار مهمی برای مخاطبان است که این نویسنده در آثار خود به شیوه مطلوب به این عنصر توجه کرده است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین عطاءالله جباری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قم ضمن تقدیر از مشارکت برخی از دستگاه‌ها و نهادهای فرهنگی در راستای اجرای برنامه‌های مرتبط با کتاب و کتابخوانی در شهر مقدس قم بیان کرد: تجلیل از شخصیت حجت‌الاسلام‌والمسلمین جواد محدثی توفیق بزرگی است که قسمت اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان قم شده است.

۴۰ نویسنده توانمند در قم

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محدثی نیز طی سخنانی در پایان این نشست با اشاره به اینکه فقط شهر مقدس قم دارای بیش از ۴۰ نویسنده توانمند در عرصه‌های مرتبط با انقلاب اسلامی است، مطرح کرد: انقلاب اسلامی طی ۴۰ سال اخیر هنرمندان و نویسندگان توانمند بسیاری را تربیت کرده است.

وی از وضعیت نامطلوب کتاب و کتابخوانی یاد کرد و گفت: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور تلاش می‌کند تا بستر و زمینه مطالعه و دسترسی مشتاقان به کتاب را در سراسر کشور فراهم سازد که این رویکرد و تلاش‌ها قابل تقدیر است.

محدثی اظهار کرد: تیراژ کتاب‌های چاپ‌شده نسبت به گذشته بسیار پایین آمده چرا که استقبال از فرهنگ کتابخوانی کاهش یافته است و به همین علت نیز برخی از ناشران کار خود را تعطیل کرده‌اند.

معصومه ظهیری، معاون حوزه علمیه خواهران کشور، یونس‌عالی‌پور، معاون هماهنگی امور زائرین استانداری قم، آیت‌الله سید‌ابوالقاسم فقیهی از اساتید حوزه علمیه قم، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدعلی تهامی، مدیرکل امور زندان‌ها؛ سیدرضا علیزاده طباطبایی، مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل استانداری؛ سیدموسی حسینی‌کاشانی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدعلیرضا تکیه‌ای، رئیس ستاد مرکزی اعتکاف؛ عباس اسکندری، مدیرکل اوقاف و امور خیریه؛ سیدمحمدباقر تکیه‌ای، نماینده آستان قدس رضوی در قم؛ محمد محمدرضایی، رئیس بنیاد نخبگان؛ احمد حسینی، مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان قم؛ استان قم از جمله شخصیت‌های حاضر در نشست ملی «چهل قلم» بودند.

رونمایی از تابلوهای خوشنویسی و نقاشی اهدایی به حجت‌الاسلام‌والمسلمین محدثی، تقدیر از همسر این شخصیت علمی، رونمایی از تمبر یادبود آیین نکوداشت حجت‌الاسلام‌والمسلمین جواد محدثی، امضای این تمبر توسط مسئولان استانی و رونمایی از کتاب‌های این نویسنده برجسته به خط بریل، از جمله دیگر بخش‌های این مراسم بوده است.

انتهای پیام

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورزشی

ورزشی