۲۹ مرداد ، ۱۳۹۸

همتی: مشکلی برای ارز نداریم/ جریان ورود ارز به اقتصاد تشدید میشود/ ۹٫۲ میلیارد دلار ارز صادراتی برگشت

– اخبار اقتصادی –

به گزارش سپهر نیوز به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، عبدالناصر همتی در سومین گفت وگوی تلویزیونی خود با حضور در برنامه تیتر امشب، به تشریح اقدامات ۶ ماهه بانک مرکزی و تازه ترین برنامه های این بانک در حوزه پول و ارز پرداخت. 

گفتنی است، همزمان با اعلام زمان گفت وگوی تلویزیونی رئیس کل بانک مرکزی، بازاری ها و کانال های تلگرامی به پیش بینی اظهارات همتی و تاثیر آن در بازار پرداختند! نکته مهم اما اهمیت سخنان همتی در بازار ارز است که تمام کانال های تلگرامی هم به آن اذعان داشتند.

همتی در ابتدای سخنان خود در پاسخ به این سوال که مهمترین بخش عملکرد شما در ۶ ماه گذشته در بانک مرکزی چه بوده است؟ گفت: یکی از افتخارات دوران خدمتی من این است که در این دوران در بانک مرکزی خدمت می کنم.

وی افزود: در مقطعی دشمن نظام مقدس جمهوری اسلامی را تهدید می کرد و ما تلاش کردیم این تهدید را خنثی کنیم؛ امروز که اینجا هستم نه تنها این توطئه اتفاق نیافتد بلکه به سمت پایدار شدن اقتصاد کشور پیش می رویم.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه من یکی از خدمتگزاران این مجموعه بودم که تلاش کردیم در مقابل قدرت بزرگ جهانی بجنگیم، ادامه داد: ایجاد ثبات اقتصادی و آرامش نسبی در بازارهای پول و ارز مهمترین دستاورد ۶ ماه گذشته است.

همتی در پاسخ به این سوال که برخی هنوز معتقدند وضعیت اقتصادی خوب نیست و از آینده ارز نگران هستند، نظر شما چیست؟ گفت: خیلی ها از وضعیت اطلاع ندارند؛ شرایط خاصی است که لزومی هم ندارد تمام اطلاعات را بگوییم که در اختیار دشمن هم قرار بگیرد.

این مقام مسئول در بانک مرکزی تاکید کرد: تا الان به هر قولی که دادم عمل کردم. الان وضعیت ارزی خیلی خوب است و اصلا مشکلی در این زمینه نداریم، کنترل کامل در بازار ارز داریم.

وی در همین ارتباط تصریح کرد: پیش بینی ما برای یک یا دو ماه نیست بلکه برای میان مدت و حداقل یک تا دو سال است. اگر اطلاع رسانی نمی کنیم برخی از موارد را بخاطر مصالح کشور است.

همتی گفت: در یک مقاطعی مشکلاتی پیش آمد و ما هم قبول داریم ولی الان به تدریج این مشکلات حل شده و فرایند اجرایی روانتر شده است. مشکلاتی بخاطر درآمدهای نفتی رخ داد ولی به این مفهوم نیست که مشکلات ارزی داریم؛ ما نیاز ارزی نداریم؛ برای درآمدهای صادارتی به منظور تامین ریالی بودجه تکیه خواهیم کرد.

رئیس کل بانک مرکزی از ورود ۹٫۲ میلیارد دلار ارز صادرات به بازار نیما خبر داد و تصریح کرد: صادرات ریالی اصلاً مفهوم ندارد؛ من در دوره خدمتم در بانک مرکزی یاد گرفتم که می توان صادرات ریالی هم داشت! اگر مصلاح ملی را در نظر بگیریم باید این نوع صادرات را کنترل کنیم. صادرات ریالی تولید را افزایش میدهد ولی منابع به کشور بر نمی گردد و ارز حاصل از آن به کشورهای دیگر از جمله کانادا و ترکیه می رود. حاصل این صادرات به صورت کالا یا ارز باید به کشور برگردد.

* ۲ ماه خواب نداشتم/ نباید اجازه می دادیم ارزش پول ملی سقوط کند

همتی درباره محدودیت تراکنش های کارتخوان های فروشگاهی گفت: من مرداد و شهریور دو ماه خیلی سختی را داشتم؛ در این دو ماه خواب درست و حسابی نداشتم؛ فکر می کردم حمله ای به مردم عزیز کشورمان شده و نباید اجازه دهیم که پول ملی ارزش خود را از دست دهد. در آن زمان به این رسیدم که سفته بازی از مسیر ریال به ارز حمله می کرد. این فرایند را از دو مسیر تراکنش های کارتی و چک های تضمینی کنترل کردیم.

وی با بیان اینکه ارزش چک های تضمینی رایج در بازار ۸ هزار میلیارد بود، تصریح کرد: تعداد کارت هایی که روی دستگاه های کارتخوان کشیده می شوند بعد از اجرای بخشنامه بانک مرکزی، از وضعیت غیرعادی و سفته بازی در مهر ماه به وضعیت عادی در دی ماه رسیده است.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه اصلاح فرایند قانونی در خصوص چک های تضمینی نیز وضعیت سفته بازی در بازار کنترل شده است، تصریح کرد: تراکنش ها و چک های تضمینی عمده حمله سفته بازانه به بازار ارز و اقتصاد کشور بوده اند.

ادامه دارد…

 

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورزشی

ورزشی