وقتی دستان خدا شوق می‌آفرینند

به گزارش سپهر نیوز. سپهر قم به نقل از خبرگزاری فارس از قزوین، گاهی اوقات انتشار مدام رنج‌ها و انواع خبرهای پرالتهاب، ما را از خواندن، دیدن و شنیدن اخبار خوب، مفید و امیدبخش غافل می‌کند. در میان وضعیت اقتصادی که امروزه خانواده‌ها را با مشکلات متعدد مواجه کرده است، گاهی به خانواده‌هایی فکر می‌کنم که وسعت رزق‌شان در حد گذران روزمره هم نیست و به رنج‌هایی فکر می‌کنم که ممکن است متحمل شوند. اما حضور جوانان متعهد، مردان و زنان نیکوکاری که زندگی‌شان در هر شرایطی، به‌ویژه در وضعیت سخت کنونی با کمک به هم‌نوع گره خورده، روحم را تازه و قلبم را پراز امید می‌کند.

امروز ماجرای انسان‌ها و گروه‌هایی را روایت می‌کنیم که در این شرایط هم ثابت کردند با حداقل امکانات می‌توان بهشت را میان آسمان و زمین ایجاد کرد. بهشتی در دل‌های نیازمندها و شادی کودکان.

با ما همراه باشید در دو پرده از روایت گروه‌هایی خودجوش و آتش به اختیار که از رضایت خلق به رضایت خدا می‌رسند.

گروه دستان خدا

آرش قصه ما سی‌وچهارساله است، سال گذشته درست زمانی فعالیت خود درزمینهٔ کمک به افراد بی‌بضاعت و کم‌بضاعت را آغاز کرد که زلزله مهیبی استان کرمانشاه را لرزاند و خانه‌ها را با خاک یکسان کرد. آرش با تأسیس گروهی در یکی از پیام‌رسان‌ها تحت عنوان«دستان خدا» فعالیتش را جهت تهیه کانکس برای خانواده‌های سرپل ذهاب آغاز کرد و تا نوروز ۹۷ این کار را ادامه داد.

از نوروز ۹۷ به بعد که وضعیت کرمانشاه تا حدودی سروسامان گرفت، آرش فعالیت گروه را تغییر داد و درصدد کمک به خانواده‌های نیازمند استان خود برآمد. وی اکنون ۶ خانواده قزوینی را که بی‌سرپرست هستند یا سرپرست آن‌ها بیمار است تحت پوشش گروه قرار داده است. آرش در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قزوین می‌گوید: گروه دویست نفره ما درآمد زیادی ندارد، ولی چند خانواده هستند که به‌صورت تحقیقی انتخاب‌شده‌اند و ماهانه به آن‌ها کمک‌های نقدی می‌شود. متأسفانه اکنون وضعیت مردم به‌گونه‌ای است که خیلی نمی‌توانند کمک کنند ولی با همین وضعیت نیز هنوز افرادی در جامعه وجود دارند که قلبشان برای کمک به دیگران می‌تپد. مجموع کمک‌های ماهانه اعضا تقریباً به یک‌میلیون تومان می‌رسد. بیشتر خانواده‌های تحت پوشش گروه، عضو ام‌اسی یا فلج در خانه دارند و واقعاً شرایط اداره زندگی برایشان سخت است، این در حالی است که هزینه‌های درمانی بسیار افزایش‌یافته و بعضاً این افراد تحت پوشش بیمه نیستند، لازم به ذکر است که خانواده‌های تحت پوشش ما اغلب خانوارهای ۴ الی ۵ نفره هستند.

آرش در رابطه با برنامه گروه دستان خدا برای روزهای خاصی از سال مانند یلدا و نوروز می‌گوید: ما به خاطر این‌که تصویری از یلدا در ذهن فرزندان این خانواده‌ها باقی بماند، آجیل مختصری به همراه شیرینی و میوه تهیه کردیم و برای آن‌ها بردیم تا بچه‌ای که در آن خانواده بزرگ می‌شود خاطره‌ای در ذهنش باقی بماند. هم‌چنین در کنار کمک‌های نقدی، کمک‌های غیر نقدی نیز از اعضای گروه جمع‌آوری می‌کنیم و تقاضاهای غیر نقدی خانواده‌های نیازمند را هم حتی‌الامکان پاسخ‌گو هستیم.

 

خیلی دور، خیلی نزدیک

یکی از مسائل تکان‌دهنده‌ای که آرش به آن اشاره کرد، کمک فردی بود که در قبال گروه دستان خدا احساس دین می‌کرد. وی دراین‌باره می‌گوید: یکی از اعضایی که در کرمانشاه به آن‌ها کانکس هدیه کرده بودیم نیز عضو گروه ما هستند. مدتی پیش این شخص به خاطر احساس دینی که نسبت به گروه داشت خودش ماهانه برای گروه ما مبلغی را واریز می‌کرد، این در شرایطی بود که این فرد خودش در گرفتاری بود، بچه شیرخوار داشت و هنوز در کانکس زندگی می‌کرد.

 

زمانی که نیازمندان را می‌بینم، نمی‌توانم آرام بنشینم

این‌سوی داستان، با آذر مواجه می‌شویم. آذر سی سال دارد و دلش به وسعت بی‌کران دریاهاست. در برخی موارد به‌تنهایی و در برخی موارد نیز با مشارکت دیگران به همنوعان خود خدمت می‌کند. وی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قزوین می‌گوید: وقتی شرایط نیازمندان را می‌بینم نمی‌توانم آرام بنشینم. به عقیده بنده اگر هر شخص اطراف خود را مدیریت کند دیگر فقیری در جامعه باقی نمی‌ماند، در این شرایط اقتصادی ما نباید اجازه دهیم افراد بی‌بضاعت و نیازمند زیردست و پای افراد غنی له شوند.

آذر در رابطه با نحوه کمک‌رسانی خود به خانواده‌های نیازمند می‌گوید: بیشتر کمک‌های ما غیر نقدی است. به‌طور مثال اقلام خوراکی مانند گوشت، مرغ، برنج، قند، شکر، رب، روغن، حبوبات یا حتی غذای گرم تهیه می‌کنیم و در اختیار خانواده‌های بی‌بضاعت قرار می‌دهیم. همین‌طور برای بچه‌هایی که مدرسه می‌روند لوازم‌تحریر، کفش و کیف و لباس فرم می‌خریم. در کنار این‌ها، بن خرید کالا از چند فروشگاه مشخص بین خانواده‌های کم‌درآمد توزیع می‌کنیم که بتوانند اقلام مصرفی خود را از این فروشگاه‌ها تهیه کنند. هم‌چنین برای نوعروسانی که در تهیه جهیزیه مشکل‌دارند نیز با همکاری دوستان و آشنایان لوازم اولیه زندگی تهیه می‌کنیم و در اختیار آنان قرار می‌دهیم. در کنار این‌ها، به خانواده‌هایی که گرفتار هستند و مشکلات مالی دارند، وام قرض‌الحسنه هم می‌دهیم.

 

تلخ و شیرین

آذر ده سال است در این راه گام نهاده و خاطرات تلخ و شیرین خود را مرور می‌کند و می‌گوید: چند وقت پیش خانواده‌ای به بنده معرفی شدند که زن و مرد هر دو معتاد بودند و ۴ بچه قد و نیم قد داشتند، این زن و مرد به دلیل اعتیاد و مشکلات مالی، فرزندانشان را به پرورشگاه سپرده بودند. یک سال بود که هر دو پاک بودند، اما بهزیستی بچه‌ها را به آن‌ها نمی‌داد، زیرا ازنظر مالی واقعاً در شرایط اسفناکی زندگی می‌کردند، به‌نحوی‌که حتی منزلشان در نداشت و با پتو راه ورودی سرما را بسته بودند. چند بار آن‌ها را برای آزمایش عدم اعتیاد بردیم و زمانی که یقین کردیم پاک هستند با پیگیری‌های فراوان بچه‌ها را از پرورشگاه بیرون آوردیم و برای این خانواده وسایل اولیه موردنیاز برای یک زندگی را تهیه کردیم. مقداری هم پول رهن منزل برایشان فراهم کردیم و محل زندگی‌شان را تغییر دادیم. زمانی که بچه‌ها را از بهزیستی بیرون آوردیم و تحویل پدر و مادرشان دادیم بچه‌ها از فرط گریۀ شوق بی‌رمق شده بودند و از آغوش مادرشان جدا نمی‌شدند، این برای من واقعاً تکان‌دهنده بود.

 

آذر، احساس نوروز را برای بچه‌ها به ارمغان می‌آورد

این بانوی دریادل به‌وسیله کمک‌های مردمی، البسه کودکان خانواده‌های نیازمند را برای نوروز تهیه‌کرده است و مقداری نیز اقلام خوراکی از قبیل گوشت بین این خانواده‌ها توزیع کرده است، برای باقی اقلام نیز بن‌هایی تهیه‌کرده است که تصمیم دارد آن‌ها را بین خانواده‌ها توزیع کند. آذر می‌گوید: من خانواده‌هایی را می‌شناسم که اوایل حتی امکانات اولیه زندگی مانند یخچال را هم نداشتند ولی به لطف خدا اکنون به نقطه‌ای رسیده‌اند که دیگر از ما کمک قبول نمی‌کنند و حتی خودشان در حد توان به دیگران کمک می‌کنند. باید تلاش کنیم همه به این نقطه برسند.

 

دل‌های بزرگ از ائمه الگو می‌گیرند

خاطره شیرین آذر اشک شوق و رضایت را بر گونه‌هایش جاری می‌کند و می‌گوید: چند وقت پیش به منزل یکی از نیازمندان رفته بودم که ۵ فرزند داشت و همسرش معتاد بود و آن‌ها را ترک کرده بود. در حد بضاعت خود به آن‌ها کمک کردم. همسرم از رفتن من به منزل این بندگان خدا بی‌اطلاع بود. زمانی که به منزل بازگشتم همسرم گفت در خواب‌دیده است که شهید حججی به منزل ما آمده و نماز می‌خواند. این برای من نشانه بسیار زیبایی بود و به‌قدری از خواب همسرم خوشحال شدم که گویا دنیا متعلق به من است.

آذر در پایان می‌گوید: شرایط برخی از نیازمندان به‌گونه‌ای است که وقتی می‌روی از نزدیک وضعیت زندگی‌شان را مشاهده می‌کنی دیگر از اسراف فاصله می‌گیری و دوست داری ماهانه از درآمدت مبلغی را برای کمک به آن‌ها کنار بگذاری. بنده اوایل ازدواجم مدت کوتاهی همسرم به دلایل کاری بدهکار شد و به‌سختی زندگی می‌کردیم، اما در همان شرایط من درحالی‌که سال اول ازدواجم بود با تأسی از زندگی حضرت زهرا(س) و اهدای لباس عروسی‌شان به فقیر، عیدی‌هایم را جمع کردم و به نیازمندان دادم و به‌قدری از این کارم خوشحال بودم که غیرقابل‌توصیف است. همین کمک‌ها دستمان را گرفت و مشکلاتمان را حل کرد، زیرا خداوند وعده کرده به کارهای نیک شما ده برابر پاداش می‌دهم.

 

به‌اندازه وسعت دل‌هایمان دستگیری کنیم

با توجه به نزدیک بودن ایام نوروز و با در نظر گرفتن شرایط اقتصادی جامعه، چقدر خوب است که در حد توان دستی از مستمندان و نیازمندان بگیریم، با این اطمینان که خداوند دارایی‌هایمان را ده‌ها برابر و بلکه هزاران برابر می‌کند، حتی کمک اندک ما نیز می‌تواند دل کودکی را شاد کند که شاید تنها در حسرت یک جفت جوراب نو برای شب عید باشد.

در این گزارش به دلیل درخواست مصاحبه‌شوندگان از اسامی مستعار برای آن‌ها استفاده‌شده است و اسامی واقعی این افراد نزد خبرگزاری فارس محفوظ است.

 

گزارش از معصومه امینی خبرنگار فارس

پایان پیام/

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورزشی

ورزشی