گروسی از آژانس بین المللی انرژی اتمی از عدم همکاری ایران “نگران” است.

رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، پس از کشف نشانه‌هایی مبنی بر اورانیوم غنی‌شده، گفت تهران در همکاری با بازرسان شکست خورده است.

در حالی که انریکه مورا، فرستاده اتحادیه اروپا در حال آماده شدن برای بازدید از تهران برای احیای مذاکرات متوقف شده توافق هسته ای است، رئیس ناظر هسته ای سازمان ملل متحد از عدم همکاری ایران در مورد فعالیت های هسته ای خود “نگرانی شدید” ابراز کرد.

روز سه‌شنبه، رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به کمیته پارلمان اروپا گفت که آژانس «در حال کار برای شفاف‌سازی تعدادی از نگرانی‌های هنوز حل نشده با ایران است».

وی توضیح داد: «من به این واقعیت اشاره می‌کنم که در چند ماه گذشته، ما توانسته‌ایم شواهدی مبنی بر اورانیوم غنی‌شده در مکان‌هایی پیدا کنیم که ایران هرگز آن‌ها را به‌عنوان مکان‌هایی برای هیچ فعالیتی شناسایی نکرده است».

“به نظر می رسد وضعیت وخیم است. در حال حاضر، ایران از ارائه اطلاعات مورد نیاز ما خودداری کرده است… او اظهار داشت: “ما در این مورد کاملاً نگران هستیم.”

قدرت‌های جهانی و ایران از اواسط ماه مارس با هم اختلاف دارند، زیرا مذاکره‌کنندگان تلاش می‌کنند تا توافق تاریخی 2015 را که برنامه هسته‌ای تهران را محدود می‌کرد در ازای لغو تحریم‌ها احیا کنند.

درخواست تهران مبنی بر حذف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (سپاه پاسداران انقلاب اسلامی) از فهرست سازمان تروریستی خارجی آمریکا (FTO) مذاکرات را متوقف کرده است.

ایران روز دوشنبه اعلام کرد که مورا مذاکره کننده اتحادیه اروپا این هفته به تهران سفر خواهد کرد، زیرا ایالات متحده – که به دنبال ورود مجدد به توافقی است که به طور یکجانبه در سال 2018 از آن خارج شد – نسبت به پیشرفت ابراز خوش بینی کرده است.

ایران ذخایر اورانیوم بسیار غنی شده خود را از زمانی که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به طور یکجانبه از توافق هسته ای سال 2015 خارج شد، افزایش داده است، که جاه طلبی های هسته ای تهران را محدود کرد.

به گفته افراد آشنا، دیپلمات‌های غربی امید خود را نسبت به احیای توافق قطع کرده‌اند و آنها را مجبور به بررسی چگونگی محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران کرده‌اند، حتی در شرایطی که تهاجم روسیه به اوکراین بین کشورهای اصلی تقسیم شده است.

در ماه مارس، آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران اعلام کردند که بر سر راهبردی برای حل مسائل حیاتی برای احیای مجدد توافق هسته ای 2015 به توافق رسیده اند.

گروسی در آن زمان اظهار داشت که آژانس سازمان ملل متحد و ایران «توافق کرده‌اند که رویکردی سازنده و عمل‌گرایانه را برای رسیدگی به «تعدادی از مسائل کلیدی» امتحان کنند.

تا 22 می، دو طرف اسنادی را رد و بدل خواهند کرد.

هدف این است که به سوالات بی پاسخ آژانس در مورد وجود تاریخی مواد هسته ای در سایت های اعلام نشده در ایران پاسخ دهد.

گروسی روز سه‌شنبه با اشاره به تهاجم روسیه به همسایه‌اش گفت، علی‌رغم وقوع درام در اوکراین، ایران «باید در راس دغدغه‌های ما باقی بماند».

 

Recent Articles

در میان تنش ها، راهپیمایی پرچم روز بیت المقدس از دروازه دمشق می گذرد

علیرغم تغییر مسیر راهپیمایی به دروازه یافا در سال گذشته، موشک‌هایی به سمت اورشلیم شلیک شد. در 29 می، راهپیمایی پرچم روز اورشلیم پس از...

در طول یک تمرین بزرگ شبیه سازی حمله به ایران، ایالات متحده به هواپیماهای جنگی اسرائیل سوخت رسانی خواهد کرد

مانور اسرائيل تقليد تعداد زيادي از جت ها خواهد بود كه اهدافي دور از مرزهاي اسرائيل را مورد اصابت قرار مي دهند و همزمان...

یک مقام آمریکایی در مورد تصمیم حذف کاهانه چای از لیست FTO صحبت می کند

از سال 2005، یک گروه اسرائیلی افراطی با یک حمله تروریستی مرتبط نبوده است. واشنگتن، دی سی – پس از گزارش آسوشیتدپرس مبنی بر اینکه...

آمریکا یک پزشک ونزوئلایی را به فروش باج افزار به یک هسته تروریستی ایرانی متهم کرده است

مویسس زاگالا، 55 ساله، متهم است که مجوز نرم افزار خود را به هکرهایی داده است که از آن برای اخاذی از قربانیان استفاده...

اتحاد بنت شروع به انتقام گیری از سیلمان کرده است. اینگونه است

MK، که قبلاً یکی از اعضای حزب نخست وزیر بود، روز دوشنبه هنگامی که از رای دادن به معتمد خود، MK Matan Kahana، برای...

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox