رئیسی ایران اصلاحات اقتصادی اساسی را به عنوان بخشی از بحث های هسته ای آغاز می کند.

یک روز قبل از ورود هماهنگ کننده توافق هسته ای اتحادیه اروپا به تهران، رئیس جمهور وعده اصلاحات را داد.

ایران، تهران – رئیس‌جمهور ایران، ابراهیم رئیسی، بازنگری گسترده در سیستم یارانه‌های این کشور را به عنوان بخشی از تلاش‌های مداوم برای از سرگیری مذاکرات متوقف شده با هدف بازگرداندن توافق هسته‌ای سال 2015 این کشور با قدرت‌های خارجی اعلام کرد.

رئیس جمهور در یک مصاحبه تلویزیونی اواخر شب دوشنبه اظهار داشت که به تدریج در حال اصلاح سیستم یارانه‌ای است که سلف خود برای تثبیت قیمت‌ها در مواجهه با تحریم‌ها، اما عمدتاً منجر به فساد شد، اصلاح می‌کند.

رئیسی در خطاب مستقیم به مردم ایران گفت: «قیمت نان، دارو و بنزین تحت هیچ شرایطی افزایش نمی‌یابد».

بانک مرکزی صبح روز بعد اعلام کرد که اکثریت قریب به اتفاق جمعیت 85 میلیونی کشور یارانه نقدی وعده داده شده رئیسی را به مدت دو ماه به مبلغ 460 تریلیون ریال (نرخ بازار آزاد 1.6 میلیارد دلار) دریافت کرده اند که می توانند از این یارانه استفاده کنند. به زودی.

تنها ثروتمندترین ایرانیان از فهرست کمک های نقدی معاف هستند، به طوری که یک سوم جمعیت ماهانه 4 میلیون ریال (13 دلار) و 60 درصد آنها 3 میلیون ریال (10 دلار) در ماه دریافت می کنند.

پیش‌بینی می‌شود تا حدود دو ماه دیگر طرح کوپن الکترونیکی برای کنترل قیمت‌ها اجرا شود.

طرح کوپن به احتمال زیاد به صورت آنلاین برای یارانه دادن به قیمت نان، که تحت تاثیر افزایش جهانی قیمت گندم بوده است، اجرا می شود که تا حدی به دلیل درگیری اوکراین است. مقامات اعلام کرده اند که این سیستم در نهایت می تواند محصولات دیگری مانند مرغ و روغن نباتی را نیز در بر بگیرد.

قیمت ها سر به فلک می کشد.

تحلیلگران از این اقدامات به‌عنوان تغییر استراتژی ضعیف دولت حسن روحانی، رئیس‌جمهور سابق، که در زمانی رخ داد که بازارهای ایران به شدت نوسان داشتند، استقبال کردند.

در آوریل 2018، روحانی با هدف جلوگیری از افزایش قیمت، نرخ موهومی 42000 ریال به ازای هر دلار آمریکا را برای واردات ایجاد کرد و عملاً از آنجایی که نرخ‌های بازار آزاد به میزان قابل‌توجهی بالاتر بود و همچنان در حال افزایش بود، یک سیستم نرخ ارز چندلایه ایجاد کرد.

پول ایران اخیراً در نتیجه تهدیدهای دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا مبنی بر خروج از توافق هسته ای 2015 که یک ماه بعد انجام داد، سقوط آزاد طولانی مدتی را آغاز کرده بود. پس از آن، ترامپ کمپین تحریم‌های تنبیهی «فشار حداکثری» خود را راه‌اندازی کرد، که همراه با شیوع کووید-19، اقتصاد ایران را ویران کرد.

اکنون مقامات و اقتصاددانان موافق هستند که نرخ ارز یارانه ای نه تنها نتوانست به طور موثر هزینه های افزایشی را محدود کند، بلکه به واسطه های بی وجدان میلیاردها میلیارد نیز سود برد. نرخ ریال در بازار آزاد اکنون تقریباً هفت برابر نرخ یارانه ای است.

دولت روحانی لغو نرخ ارز یارانه‌ای را بررسی کرد، اما دولت و مجلس او نتوانستند بدون ایجاد شوک‌های قیمتی اضافی در زمانی که تورم سالانه به 50 درصد رسیده بود، درباره چگونگی انجام این کار به توافق برسند. در ماه آوریل این نرخ 39.2 درصد بود.

کنترل تورم

به گفته سعید لیلاز، اقتصاددان و نویسنده حامی اصلاحات، اقدام رئیسی برای حذف عملا نرخ ارز موهومی به این معناست که اقتصاد ایران از ساختار دوران ترامپ خارج شده است.

او به الجزیره گفت که تا 70 درصد از پرداخت یارانه ها در برنامه قبلی در مسیر خود به مردم از دست می رود.

علاوه بر این، برآوردها نشان می‌دهد که نزدیک به 15 میلیون نفر که در نزدیکی مرزهای ایران – در عراق، افغانستان، پاکستان و حتی مرزهای شمالی زندگی می‌کنند – از یارانه‌های ایران برای اقلامی مانند گندم و دارو از طریق قاچاق بهره می‌برند. این نیز ممکن است اکنون به پایان برسد که به اعتقاد من باعث صرفه جویی در پول دولت و پیشرفت اقتصادی خواهد شد.»

لیلاز معتقد است در حالی که حذف نرخ یارانه‌ای ممکن است باعث افزایش تورم شود، بسته به اینکه رئیسی چگونه شرایط را مدیریت کند، ممکن است تا ماه آینده این روند معکوس شود. او هشدار داد که دوام و موفقیت بلندمدت اصلاحات رئیس جمهور به نحوه مدیریت عرضه پول بستگی دارد.

برای سال‌ها، اقتصاددانان خلق بی‌کنترل پول را به عنوان عامل اصلی تورم بالای تاریخی ایران تشخیص داده‌اند، اما دولت‌های دارای کمبود نقدینگی عموماً نتوانسته‌اند آن را کنترل کنند. اقدامات سیستم بانکی که در بیش از سه دهه هیچ اصلاحات معنی‌داری نداشته است نیز به عرضه بیش از حد پول کمک می‌کند.

لیلاز افزود: «کنترل معنی‌دار تورم واقعاً دشوار است، زیرا ما در اینجا درباره مردم صحبت نمی‌کنیم، بلکه درباره اشراف مالی حاکم بر سیستم بانکی ایران صحبت می‌کنیم و بسیاری از این بانک‌ها با دولت ارتباط دارند.»

درمان های بی اثر

به گفته میثم هاشم خانی، اقتصاددان، نشان داده شده است که رژیم‌های چندلایه نرخ ارز خارجی ناکارآمد هستند و تنها چند کشور ناپایدار در دهه‌های اخیر از آن استفاده می‌کنند.

او ضمن ستایش از بازنگری ها، به الجزیره گفت که موفقیت این طرح کاملاً به اتفاقات بعدی بستگی دارد.

“من احساس می کنم که جایگزینی طرح قبلی با کوپن منجر به فساد خواهد شد.” هاشم خانی گفت: همان فساد و فریبکاری که در آنجا وجود داشت به شکل دیگری در اینجا وجود خواهد داشت.

برنامه های کوپن آخرین بار در دهه 1980 در ایران استفاده شد، در طول جنگ هشت ساله ایران و عراق و پس از آن، زمانی که محصولات لازم کمیاب بود.

یارانه های مستقیم مالی و ارائه خدمات آموزشی و بهداشتی به مناطق محروم، به گفته این اقتصاددان، تنها دو برنامه کمکی است که در دهه های اخیر در ایران معرفی شده است که در کاهش نابرابری موفق بوده است.

او گفت: «بقیه اساساً بی فایده بوده و با فساد و هدر دادن بودجه گسترده مواجه شده اند.

یکی از مسائلی که تاکنون مانع راهبرد اصلاح یارانه ها شده است، مدیریت مالی بوده است. بر اساس محاسبات هاشم خانی، دولت رئیسی پول کافی برای تأمین بودجه طرح پیشنهادی یارانه نقدی خواهد داشت، بنابراین بعید است قیمت ها به طور ناگهانی در نتیجه افزایش یابد.

احمد وحیدی وزیر کشور روز سه‌شنبه اعلام کرد: قیمت مرغ، تخم‌مرغ، لبنیات و روغن نباتی به تدریج افزایش می‌یابد اما بقیه کالاها بدون تغییر باقی می‌مانند.

 

Recent Articles

در میان تنش ها، راهپیمایی پرچم روز بیت المقدس از دروازه دمشق می گذرد

علیرغم تغییر مسیر راهپیمایی به دروازه یافا در سال گذشته، موشک‌هایی به سمت اورشلیم شلیک شد. در 29 می، راهپیمایی پرچم روز اورشلیم پس از...

در طول یک تمرین بزرگ شبیه سازی حمله به ایران، ایالات متحده به هواپیماهای جنگی اسرائیل سوخت رسانی خواهد کرد

مانور اسرائيل تقليد تعداد زيادي از جت ها خواهد بود كه اهدافي دور از مرزهاي اسرائيل را مورد اصابت قرار مي دهند و همزمان...

یک مقام آمریکایی در مورد تصمیم حذف کاهانه چای از لیست FTO صحبت می کند

از سال 2005، یک گروه اسرائیلی افراطی با یک حمله تروریستی مرتبط نبوده است. واشنگتن، دی سی – پس از گزارش آسوشیتدپرس مبنی بر اینکه...

آمریکا یک پزشک ونزوئلایی را به فروش باج افزار به یک هسته تروریستی ایرانی متهم کرده است

مویسس زاگالا، 55 ساله، متهم است که مجوز نرم افزار خود را به هکرهایی داده است که از آن برای اخاذی از قربانیان استفاده...

اتحاد بنت شروع به انتقام گیری از سیلمان کرده است. اینگونه است

MK، که قبلاً یکی از اعضای حزب نخست وزیر بود، روز دوشنبه هنگامی که از رای دادن به معتمد خود، MK Matan Kahana، برای...

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox