ایران سفر یک سفیر اتحادیه اروپا برای از سرگیری مذاکرات متوقف شده هسته ای را تایید می کند

ایران، تهران – روز سه‌شنبه، هماهنگ‌کننده مذاکرات اتحادیه اروپا برای برقراری مجدد توافق هسته‌ای سال 2015 ایران با قدرت‌های جهانی در تلاش برای پایان دادن به بن‌بست چند ماهه بین تهران و واشنگتن به تهران سفر خواهد کرد.

سفر قریب الوقوع انریکه مورا، معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اروپا، توسط نورنیوز، یک نشریه مرتبط با شورای عالی امنیت ملی ایران (SNSC) که بحث های توافق هسته ای (EEAS) را مدیریت می کند، تایید شد.

بر اساس این سایت، «با توجه به مشارکت اتحادیه اروپا در تبادل نظر بین تهران و واشنگتن، سفر انریکه مورا به تهران را می توان گامی جدید به سوی مذاکرات سازنده در مورد مشکلات معدود اما حیاتی باقی مانده تلقی کرد».

ایران با وجود «ادامه تلاش‌های تهاجمی آمریکا علیه کشورمان» که بر خلاف روح مذاکرات سازنده است، ادامه داد.

گفت‌وگوها برای بازگرداندن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که رسماً این توافق نامیده می‌شود، در آوریل 2021 آغاز شد اما به دلیل ناکامی ایران و آمریکا در دستیابی به توافق در مورد تعدادی از موضوعات جزئی اما حیاتی، ماه‌ها متوقف شده است. .

اولین مورد این است که آیا ایالات متحده نامگذاری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به عنوان “سازمان تروریستی خارجی” (سپاه پاسداران انقلاب اسلامی) را لغو خواهد کرد یا خیر. ایران همچنین اعلام کرده است که اطمینان از منافع اقتصادی خود از توافق هسته ای احیا شده یک احتمال است، اما جزئیاتی ارائه نکرده است.

از آنجایی که پس از خروج یکجانبه آمریکا از توافق در سال 2018 و اعمال تحریم‌های سنگین، ایران از گفت‌وگوی مستقیم با آمریکا خودداری کرد، دو طرف از اوایل سال جاری پیام‌هایی را از طریق هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا منتقل می‌کردند.

“گلوله نهایی”

جوزپ بورل، رهبر سیاست خارجی اتحادیه اروپا، هفته ها بود که ایده سفر مجدد مورا به تهران را مطرح کرده بود. مورا در اواخر ماه مارس از تهران بازدید کرده بود و سپس به واشنگتن سفر کرده بود.

این اعلامیه پس از گزارشی در روزنامه فایننشال تایمز منتشر شد که گزارش داد بورل می‌گوید می‌خواهد مورا به تهران سفر کند اما ایران «بسیار تمایلی ندارد». بورل همچنین در یک فشار دیپلماتیک به عنوان “گلوله نهایی” به روزنامه گفت که به دنبال “راه میانه” است.

به گزارش فایننشال تایمز، بورل شرایطی را پیشنهاد می‌کند که در آن نام سپاه پاسداران لغو می‌شود اما سایر عناصر این سازمان تحت آن باقی می‌مانند. پيش از اين نيز پيشنهاد مشابهي به تهران داده شده بود، اما به پيشرفتي منجر نشد.

ایران علناً اعلام کرده است که ایالات متحده باید رویکردی “واقع بینانه” داشته باشد و “انتظارات بیش از حد” خود را کنار بگذارد، پس از آن می توان به سرعت یک توافق را منعقد کرد.

در همین حال، ایالات متحده مدعی شده است که اگر ایران خواهان حذف طبقه بندی «سازمان تروریستی خارجی» است، باید در مورد اقدامات منطقه ای خود تضمین دهد و این موضوعی جدا از توافق هسته ای است. دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا پس از خروج از توافق هسته ای، این برچسب را به عنوان بخشی از کمپین “فشار حداکثری” خود به کار برد.

دولت بایدن بر این باور است که برجام بزرگترین انتخاب برای جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای است، اما مخالفان توافق هسته ای در برابر حذف این نام مقاومت کرده اند.

ایران بر صلح آمیز بودن برنامه هسته ای خود تاکید کرده است، اگرچه از زمان خروج ایالات متحده از برجام پیشرفت چشمگیری داشته است. در ازای لغو تحریم ها، توافق هسته ای در صورت احیای مجدد، غنی سازی و ذخایر مواد هسته ای ایران را به میزان قابل توجهی محدود می کند.

Recent Articles

در میان تنش ها، راهپیمایی پرچم روز بیت المقدس از دروازه دمشق می گذرد

علیرغم تغییر مسیر راهپیمایی به دروازه یافا در سال گذشته، موشک‌هایی به سمت اورشلیم شلیک شد. در 29 می، راهپیمایی پرچم روز اورشلیم پس از...

در طول یک تمرین بزرگ شبیه سازی حمله به ایران، ایالات متحده به هواپیماهای جنگی اسرائیل سوخت رسانی خواهد کرد

مانور اسرائيل تقليد تعداد زيادي از جت ها خواهد بود كه اهدافي دور از مرزهاي اسرائيل را مورد اصابت قرار مي دهند و همزمان...

یک مقام آمریکایی در مورد تصمیم حذف کاهانه چای از لیست FTO صحبت می کند

از سال 2005، یک گروه اسرائیلی افراطی با یک حمله تروریستی مرتبط نبوده است. واشنگتن، دی سی – پس از گزارش آسوشیتدپرس مبنی بر اینکه...

آمریکا یک پزشک ونزوئلایی را به فروش باج افزار به یک هسته تروریستی ایرانی متهم کرده است

مویسس زاگالا، 55 ساله، متهم است که مجوز نرم افزار خود را به هکرهایی داده است که از آن برای اخاذی از قربانیان استفاده...

اتحاد بنت شروع به انتقام گیری از سیلمان کرده است. اینگونه است

MK، که قبلاً یکی از اعضای حزب نخست وزیر بود، روز دوشنبه هنگامی که از رای دادن به معتمد خود، MK Matan Kahana، برای...

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox