ایران قیمت مواد غذایی را افزایش می دهد و باعث وحشت و نارضایتی می شود.

(AP) – دبی، امارات متحده عربی – روز پنجشنبه، ایران قیمت تعدادی از اقلام ضروری از جمله روغن پخت و پز، مرغ، تخم مرغ و شیر را تا 300 درصد افزایش داد. در ساعات منتهی به افزایش قیمت، هزاران ایرانی نگران در صف‌های طولانی برای برداشتن بسته‌های مواد غذایی ایستادند و قفسه‌های خواربار فروشی را در سراسر کشور خالی کردند.

بر اساس تصاویری که به طور گسترده در رسانه های اجتماعی منتشر شده است، خریداران وحشت زده مشاغل را غارت کرده و مواد غذایی اولیه را در کیسه های پلاستیکی بزرگ جمع کرده اند. اواخر چهارشنبه، صف‌ها از خواربارفروشی‌های تهران خارج شدند. ارزش پول ایران در روز پنجشنبه به کمترین میزان 300 هزار ریال در برابر دلار رسید.

(AP) – دبی، امارات متحده عربی – روز پنجشنبه، ایران قیمت تعدادی از اقلام ضروری از جمله روغن پخت و پز، مرغ، تخم مرغ و شیر را تا 300 درصد افزایش داد. در ساعات منتهی به افزایش قیمت، هزاران ایرانی نگران در صف‌های طولانی برای برداشتن بسته‌های مواد غذایی ایستادند و قفسه‌های خواربار فروشی را در سراسر کشور خالی کردند.

بر اساس تصاویری که به طور گسترده در رسانه های اجتماعی منتشر شده است، خریداران وحشت زده مشاغل را غارت کرده و مواد غذایی اولیه را در کیسه های پلاستیکی بزرگ جمع کرده اند. اواخر چهارشنبه، صف‌ها از خواربارفروشی‌های تهران خارج شدند. ارزش پول ایران در روز پنجشنبه به کمترین میزان 300 هزار ریال در برابر دلار رسید.

به دلیل غرغرهای زنجیره تامین جهانی و تهاجم روسیه به اوکراین که هر دو بسیاری از کالاهای اساسی را صادر می کنند، قیمت مواد غذایی در سراسر خاورمیانه افزایش یافته است. ایران نیمی از روغن پخت و پز خود را از اوکراین می گیرد، جایی که جنگ بسیاری از کشاورزان را مجبور به ترک مزارع خود کرده است.

 

ایران تقریبا نیمی از گندم خود را تولید می کند، اما اکثریت بقیه را از روسیه وارد می کند. فشارهای تورمی با جنگ تشدید شده است. با گسترش قحطی در سراسر منطقه، قاچاق نان یارانه ای سنگین ایران به کشورهای همسایه عراق و افغانستان افزایش یافته است.

اقتصاد ایران هم اکنون از خشکسالی رنج می برد. در نتیجه تحریم های غرب در رابطه با توافق هسته ای ایران، پیچیدگی های بیشتری به وجود آمده است. تورم به حدود 40 درصد رسیده است، بالاترین سطح از سال 1994. بیکاری در بین جوانان نیز بالا است. بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، 30 درصد خانوارهای ایرانی در فقر به سر می برند.

ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران وعده ایجاد شغل، رفع تحریم‌ها و احیای اقتصاد را داده است، اما تلاش‌ها برای احیای مجدد توافق هسته‌ای از هم پاشیده ایران با قدرت‌های خارجی متوقف شده است. قدرت خرید خانواده های ایرانی به سرعت در حال کاهش است.

دولت در تلاش است برای کاهش درد و رنج به سرعت حرکت کند. برای جبران افزایش قیمت ها، مقامات پیشنهاد داده اند به هر ایرانی مقیم 14 دلار در ماه بپردازند.

به گفته صاحبان نانوایی، نان های خاص و صنعتگران مانند نان باگت فرانسوی و نان ساندویچی ده برابر افزایش قیمت داشته اند. با این حال، مقامات مراقب هستند که به یارانه نان های مسطح کشور که اکثر وعده های غذایی روزانه ایرانیان را تشکیل می دهد، دست نزنند.

یارانه ها، به ویژه یارانه نان، موضوعی حساس در ایران است که در طول تاریخ خود با شورش های نان مواجه بوده است. کمبود نان در دهه 1940 باعث اعتراضات گسترده عمومی و سرکوب خونینی شد که نخست وزیر وقت احمد قوام را سرنگون کرد.

افزایش سه ساله قیمت سوخت ایران هنوز در ذهن مردم جا خوش کرده است. تظاهرات در سرتاسر کشور آغاز شد که خشونت‌آمیزترین اعتراضات از زمان تأسیس جمهوری اسلامی در سال 1979 بود. به گفته عفو بین‌الملل، صدها نفر در این سرکوب کشته شدند.

با این حال، قبل از افزایش روز پنج‌شنبه برای باقیمانده اقلام ضروری میز شام ایرانی، دولت اجازه داده است که قیمت‌ها برای هر اقلام دیگر از جمله ماکارونی افزایش یابد.

بزرگترین هشتگ پرطرفدار توییتر در هفته‌های اخیر #ماکارونی (اصطلاحی که ایرانی‌ها برای انواع پاستا استفاده می‌کنند) بوده است، زیرا ایرانی‌ها از افزایش قیمت آرد شکایت دارند.

مینا تهرانی، مادر سه فرزند هنگام خرید از یکی از خواربارفروشی های تهران به آسوشیتدپرس گفت: «مطمئنم دولت به مردم عادی اهمیت نمی دهد. قیمت ماکارونی که از 75000 ریال در ماه گذشته به 165000 ریال در هر پوند رسیده بود او را شگفت زده کرد.

حسن شهباززاده، یکی از شهروندان تهرانی می گوید کسانی که برای صرفه جویی در هزینه های خود از گوشت یا لبنیات صرف نظر کرده اند، اکنون چیزی برای بریدن ندارند.

او توضیح داد: «حتی ماکارونی هم از روی میز غذا حذف شده است.

صالح، کارمند یک مغازه خواربارفروشی در سوسنگرد، شهری در استان نفت خیز جنوب خوزستان، که محل سکونت یک جامعه قومی عرب است که ادعای تبعیض دارد، گفت: «این افزایش قیمت گندم مردم را دیوانه کرده است. جنبش جدایی طلب

به گفته صالح، قیمت یک گونی 40 کیلوگرمی آرد از 2.5 دلار در هفته های اخیر به 18 دلار افزایش یافته و خشم مردم منطقه ناآرام را برانگیخته است.

او با ترس از انتقام گفت: «بسیاری برای خرید ماکارونی و سایر مایحتاج روزانه خود به سوپرمارکت رفتند.

در مجلس ایران هم عصبانیت ها بالا گرفته است.

کمال حسین پور، نماینده کُرد در جلسه اوایل این هفته مجلس گفت: «امواج افزایش قیمت‌ها مردم را به هوا نفس انداخته است». “مهمترین ملزومات مردم ضعیف ایران ماکارونی و نان و روغن است…” مسئولان چه می کنند و کجا هستند؟

سایر نمایندگان مجلس علیه مواضع تندرو رئیس جمهور رئیسی صحبت کرده اند.

جلیل رحیمی جهان آباد، سیاستمدار منطقه تایباد در نزدیکی مرز ایران با افغانستان مدعی شد: «دولت در اداره کشور ناتوان است».

افزایش قیمت ها توسط حامیان دولت به عنوان “جراحی اقتصادی ضروری” که بخشی از بسته اصلاحی تصویب شده توسط مجلس است، تبلیغ می شود. برخی از کاربران شبکه های اجتماعی با تمسخر این کلمه مدعی شدند که قلب بیمار به جای تومور برداشته شده است.

به نظر می رسد مقامات ایرانی آماده بدترین شرایط هستند زیرا خشم از افزایش تورم آنلاین افزایش می یابد.

به گزارش آسوشیتدپرس، شرکت نظارت بر اینترنت NetBlocks.org در حال ثبت قطعی اینترنت در «مقیاس ملی» است که «احتمالاً به ظرفیت تعامل مردم آسیب می‌زند». طبق ماده 19، یک سازمان تحقیقاتی جهانی که با سانسور مبارزه می کند، به نظر می رسد که مقامات عملاً تمام اتصالات اینترنتی را در شهرهای سراسر استان خوزستان قطع کرده اند.

ایران پس از انتخابات جنجالی ریاست جمهوری در سال 2009 و تجمعات جنبش سبز که میلیون ها نفر را به خیابان ها کشاند، کنترل خود را بر اینترنت افزایش داده است.

در روزهای اخیر ویدئوهایی از تجمع ایرانیان در تاریکی خیابان های جنوب استان خوزستان و شعارهایی علیه افزایش قیمت ها و رهبران کشور در شبکه های اجتماعی منتشر شده است. رسانه های دولتی ایران در قبال این اعتراضات سکوت کرده اند.

به گفته مجید ناصری نژاد، موضوع هزینه های بالا «مربوط به امنیت است». مردم دیگر تحمل آن را ندارند.»

Recent Articles

در میان تنش ها، راهپیمایی پرچم روز بیت المقدس از دروازه دمشق می گذرد

علیرغم تغییر مسیر راهپیمایی به دروازه یافا در سال گذشته، موشک‌هایی به سمت اورشلیم شلیک شد. در 29 می، راهپیمایی پرچم روز اورشلیم پس از...

در طول یک تمرین بزرگ شبیه سازی حمله به ایران، ایالات متحده به هواپیماهای جنگی اسرائیل سوخت رسانی خواهد کرد

مانور اسرائيل تقليد تعداد زيادي از جت ها خواهد بود كه اهدافي دور از مرزهاي اسرائيل را مورد اصابت قرار مي دهند و همزمان...

یک مقام آمریکایی در مورد تصمیم حذف کاهانه چای از لیست FTO صحبت می کند

از سال 2005، یک گروه اسرائیلی افراطی با یک حمله تروریستی مرتبط نبوده است. واشنگتن، دی سی – پس از گزارش آسوشیتدپرس مبنی بر اینکه...

آمریکا یک پزشک ونزوئلایی را به فروش باج افزار به یک هسته تروریستی ایرانی متهم کرده است

مویسس زاگالا، 55 ساله، متهم است که مجوز نرم افزار خود را به هکرهایی داده است که از آن برای اخاذی از قربانیان استفاده...

اتحاد بنت شروع به انتقام گیری از سیلمان کرده است. اینگونه است

MK، که قبلاً یکی از اعضای حزب نخست وزیر بود، روز دوشنبه هنگامی که از رای دادن به معتمد خود، MK Matan Kahana، برای...

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox