۲۲ مهر ، ۱۳۹۸

۸۳۰ میلیون دلار کالا از استان مرکزی صادر شد

– اخبار استانها –

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، سعید فرخی شامگاه پنجشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به اقدامات برای حمایت از تولید در استان مرکزی اظهار داشت: حمایت از صنایع کوچک و متوسط و استراتژی که دولت برای رشد این صنایع دارد، در چند سال اخیر منجر به اقداماتی شده که این اقدامات را می‌توان در بخش‌های مختلف دسته‌بندی کرد.

وی افزود: بخشی از این اقدامات بحث‌های زیرساختی است، مانند توسعه شهرک‌های صنعتی به عنوان این که یک فرصت سرمایه‌گذاری را به یک بسته سرمایه‌گذاری تبدیل کنیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار مرکزی تصریح کرد: در سال‌های گذشته، هم توسعه شهرک‌ها و نواحی صنعتی و هم رفع مشکلات زیرساختی و زیربنایی آنها در سرلوحه کار دولت بوده، سال‌های گذشته هم اعتبارات نسبتا خوب عمرانی اختصاص پیدا کرده و هم سعی شده با تمام توان مشکلات زیرساختی موجود برطرف شود.

فرخی بیان کرد: در چند سال گذشته هم بحث تسهیلاتی که به طرق مختلف وارد شده و عمده آن به حمایت از صنایع کوچک و متوسط مربوط می‌شود مثل طرح رونق تولید که در دو سال گذشته به جز امسال، دو هزار واحد صنعتی از آن استفاده کردند و امسال هم به خوبی درحال پیگیری است.

وی ادامه داد: بحث‌های مربوط به تبصره ۱۸ که هم سال گذشته، هم امسال و هم سال آینده برای بحث ایجاد اشتغال داریم که عمدتا به حمایت از صنایع کوچک و متوسط می‌پردازد و در سرلوحه کار دولت بوده، تبصره ۱۸ امسال ۱۲ هزار میلیارد تومان امکان تسهیلاتی را به وجود آورده که در بخش‌های مختلف از برنامه‌های مختلف مثل واحدهای بالای ۶۰ درصد پیشرفت، حفظ اشتغال موجود و غیره حمایت می‌کند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار مرکزی عنوان کرد: عمده فعالیت‌های دولت در چند سال گذشته، به‌ویژه در استان مرکزی در سال‌های اخیر معطوف به حمایت‌های تسهیلاتی، زیرساختی و رفع موانع تولید بوده است، خیلی از واحدهای کوچک و متوسط ما درگیر مسائلی هستند که سعی می‌کنیم با استفاده از ظرفیت قانونی کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید مکانع آنها برطرف و تولیداتشان افزایش یابد.

فرخی با اشاره به کمک ۱۵ میلیون تومانی پتروشیمی به تیم شهروند گفت: انتظار داشتیم که ارزش بیشتری را برای مذاکره‌ای که با مدیرعامل این شرکت داشتیم قائل باشند چون این رقم اصلا رضایت‌بخش نبود و بهتر بود که اصلا اگر قرار بود چنین مبلغی را بپردازند کمک نکنند.

وی با اشاره به صادرات استان افزود: آخرین آمار صادراتی استان در ۱۰ ماه گذشته ۸۳۰ میلیون دلار بوده که نسبت به سال گذشته حدود ۵ درصد رشد داشته است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار مرکزی با اشاره به عملکرد بانک‌های استان در حوزه تسهیلات به صنایع ادامه داد: این که یگوییم بانک‌های استان هیچ کاری نمی‌کنند پذیرفته نیست، واحدی که احداث می‌شود مباحث مختلفی را باید در زمان تاسیس و سرمایه‌گذاری برآورد کرده باشد حتی ریسک‌های احتمالی را که در یک چرخه اقتصادی دنبال می‌کند.

وی افزود: این که گفته می‌شود وضعیت صنایع اسف‌بار است، درست در برخی از قسمت‌ها واحدهایی داریم که تعطیل هستند که یک مورد آنها هن اسف‌بار است اما این نیست که این شرایط، شرایط بسیار گسترده‌ای باشد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار مرکزی تصریح کرد: دلیل ایراد گرفتن به آمار از سوی برخی افراد را نمی‌دانیم و چیزی که قابل ارزیابی باشد همین شاخص‌ها هستند.

فرخی ادامه داد: انتهای سال گذشته حدود ۲۹۲ هزار نفر بیمه‌شده تامین اجتماعی داشتیم، تا پایان آبان‌ماه امسال این رقم به ۲۹۹ هزار نفر رسیده، یعنی اضافه شده است، تعداد افرادی که بیمه بیکاری می‌گیرند نسبت به سال گذشته در مدت مشابه تفاوت زیادی ندارد و چیزی حدود ۴ درصد یعنی ۲۰۰ نفر ضافه شده است.

۱ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار کالا از مرز بین المللی مهران صادر شدوزیر اقتصاد: رشد عملیات و صادرات در گمرک میرجاوه ۳۰ درصد افزایش داشته است‌مرکزی| جایگاه کشور در حوزه صادرات بخش خدمات مطلوب نیست

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار مرکزی عنوان کرد: گاهی شرایطی که مطرح می‌شود سیمای واقعی نیست و بسیاری از واحدها فلال هستند و شاید از بین سه هزار واحد چند ده واحد مشکل دارند.

فرخی اضافه کرد: طبق اساسنامه‌ای که شرکت شهرک‌ها دارد، وظیفه آن سرمایه‌گذاری اقتصادی نبوده و صرفا وظیفه ایجاد شرکت‌ها و تبدیل فرصت‌های سرمایه‌گذاری به بسته‌های سرمایه‌گذاری را دارد.

وی افزود: در چند سال گذشته سرمایه‌گذاری خوبی در اراک در حوزه صنعت انجام نشده است.

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورزشی

ورزشی